Zatrzymany na zielonej granicy

Strażnicy graniczni z placówki w Korczowej ujęli obywatela Turcji, który przekroczył granicę w miejscu niedozwolonym. Mężczyzna przebywał legalnie w Ukrainie, postanowił jednak wybrać się do znajomego w Polsce.

 

Do zdarzenia doszło 13 czerwca w godzinach popołudniowych. Funkcjonariusze SG z placówki w Korczowej chroniący granicę z wykorzystaniem nowoczesnych, całodobowo monitorujących urządzeń, otrzymali alarm o podejrzanym zdarzeniu. Zarejestrowany materiał jednoznacznie wskazywał na nielegalne przekroczenie granicy z Ukrainy do Polski przez jedną osobę. Znajdujące się w okolicy patrole szybko ujawniły sprawcę. Był to 21-letni obywatel Turcji posiadający przy sobie dowód osobisty wydany w jego ojczyźnie oraz dokument potwierdzający prawo pobytu w Ukrainie. Mężczyzna opowiedział mundurowym, że w Ukrainie mieszkał przez 3 ostatnie lata. Postanowił jednak przeprowadzić się do Polski i finalnie chciał trafić do znajomego mieszkającego w Warszawie.

Za popełnione wykroczenie cudzoziemiec został ukarany mandatem wysokości 400 złotych, a następnie przekazany z powrotem do Ukrainy w ramach umowy o readmisji.

 

EK/BiOSG