XI sesja Rady Powiatu Jarosławskiego

30 stycznia obyła się XI sesja Rady Powiatu Jarosławskiego, podczas której radni podjęli szereg uchwał.

 

Obrady rozpoczęło przedstawienie relacji z działań zarządu pomiędzy sesjami (9 a 11), którą przedstawił Kamil Dziukiewicz, starosta jarosławski. Włodarz poinformował, iż w związku ze śmiercią długoletniego dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Moszczanach Mariusza Wygnańca, obowiązki dyrektora DPS w Moszczanach (do czasu rozstrzygnięcia konkursu) powierzono Halinie Czemerdzie. K. Dziukiewicz złożył również kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego dyrektora.

Podczas relacji starosta poinformował m.in. o otwarciu wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, a także podpisaniu ponad 13-milionowej umowy na dofinansowanie zadań w obszarze zbiorowego transportu publicznego w 2025 r. na terenie powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego.

Starostwa wspomniał również o owocnej współpracy z burmistrzem miasta Jarosławia. Uchylając rąbka tajemnicy poinformował o wspólnym projekcie na rewitalizację budynku Powiatowego Ogniska Baletowego, który złożył powiat wraz z samorządem miejskim (w charakterze lidera). K. Dziukiewicz podsumował także dokonania jarosławskich szkół ponadpodstawowych, które osiągnęły wysokie miejsca w prestiżowym ogólnopolskim rankingu opracowywanym przez miesięcznik „Perspektywy”. Przypomnijmy, że wysoko w rankingu znalazły się m.in.: Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Technikum nr 6 oraz Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Wszak misją placówek oświatowych działających pod skrzydłami powiatu jest nieustanny rozwój pasja i dążenie do najwyższych standardów edukacji – mówił K. Dziukiewicz, prosząc aby nie traktować tych wyników jako plebiscyt, czy wyścig pomiędzy dyrektorami. – Mamy dobrych dyrektorów, dobre szkoły, ale musimy inwestować w infrastrukturę i podnosić jakość szkolnictwa w naszym powiecie – zwracał uwagę.

Następnie skarbnik Agnieszka Mroczka przedstawiła zmiany, jakie zostały wprowadzone w budżecie powiatu. Dotyczyły one m.in. wprowadzenia do budżetu środków na realizację programów zewnętrznych w szkołach ponadpodstawowych, a konkretnie w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcącym w Jarosławiu oraz Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu. Ponadto przeszło 990 tys. złotych z Funduszu Pracy otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym, zarezerwowane w uchwale budżetowej na ten cel środki zostały „uwolnione” i przeznaczone na zagospodarowanie poscaleniowe.

 

Wybór członka zarządu

Ważnym punktem obrad było uzupełnienie składu Zarządu Powiatu Jarosławskiego, w związku ze wcześniejszą rezygnacją radnego Marcina Zaborniaka z funkcji członka zarządu. Kandydaturę Wacława Szkoły przedstawił osobiście starosta K. Dziukiewicz, który podkreślił, iż bardzo sobie ceni doświadczenie samorządowe W. Szkoły oraz jego wrażliwość na potrzeby mieszkańców. Zdaniem starosty wiele lat pracy na rzecz samorządu lokalnego, przepracowanych również w fotelu wójta, a potem burmistrza Pruchnika jest najlepszą rekomendacją.

 

W celu przeprowadzenie głosowania powołana została komisja skrutacyjna w składzie: Józef Długoń (przewodniczący), Agnieszka Pieniążek i Marcin Jaworski. W wyniku głosowania nowym członkiem zarządu został Wacław Szkoła, który następnie podziękował za zaufanie oraz obiecał wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie na rzecz powiatu i jego mieszkańców. W dalszej części obrad W. Szkoła złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji Infrastruktury i Mienia Powiatu. Radni zgodzili się na zmianę liczby członków komisji stałych przy radzie powiatu oraz dopisali Magdalenę Rożek i Adama Gonciarza (który jednocześnie został wybrany przewodniczącym komisji) do składu Komisji Promocji, Kultury i Sportu – teraz komisja będzie liczyć 10 radnych. Natomiast Marcin Jaworski został dopisany do Komisji Infrastruktury (9 radnych) i w kolejnej uchwale został wybrany jej przewodniczącym.

 

Klasa o profilu mundurowym

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego radni wyrazili również zgodę na złożenie wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych w sprawie utworzenie klasy o profilu mundurowym, tzw. klasy policyjnej w ZSEiO w Jarosławiu. Do tej pory (od przeszło 15 lat) jarosławski „Ekonomik” prowadził innowację policyjną w ścisłej współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jarosławiu, dzięki czemu szkoła zdobyła wiele doświadczenia w prowadzeniu tego typu zajęć. Przez te 15 lat na tym kierunku wykształciło się 684 uczniów. – Teraz mamy taką możliwość, żeby uczniowie, którzy opuszczają nasze placówki mieli możliwość skorzystania z oferty czy to Policji, czy Straży Pożarnej, Centralnego Biura Śledczego, czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – mówił starosta argumentując zasadność podejmowanej uchwały, a także zwracając uwagę na potrzebę tworzenia takich kierunków, aby młodzież z jarosławskich szkół miała możliwość pojęcia pracy w tego typu miejscach.

Na zakończenie obrad radni przyjęli „Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2025-2028”. Korzystając z okazji starosta podziękował obecnym na sesji komendantom policji i straży pożarnej za dotychczasową wzorcową współpracę.

 

Opr. EK