W niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne. W naszym okręgu wyborczym (nr 22) wybierzemy 11 posłów na Sejm. Okręgi do Senatu są jednomandatowe, co oznacza, że tylko jeden z kandydatów zostanie senatorem. Na listach znalazły się dobrze znane nam nazwiska z terenu powiatów jarosławskiego i przeworskiego, ale jest też i kilka nowych twarzy. Na kogo możemy oddać swój głos?
W wyborach do Senatu w naszym okręgu wyborczym (nr 58) startuje 5 kandydatów. Wśród nich znalazł się Mieczysław Golba z Wiązownicy, dotychczasowy senator (IX i trwającej X kadencji), a wcześniej poseł na Sejm V, VI i VII kadencji z ramienia PiS, następnie Solidarnej Polski (przemianowanej na Suwerenną Polskę, której jest członkiem). Przedsiębiorca, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej oraz wiceprezes PZPN ds. zagranicznych, startujący z KW Prawo i Sprawiedliwość. Drugim kandydatem z naszego terenu jest Adam Woś, członek partii Platforma Obywatelska, startujący z KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni – obecnie burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa, zamieszkały w Czercach. Wcześniej senator III kadencji oraz poseł na Sejm IV kadencji z ramienia PSL, z zawodu ekonomista. W wyborach bierze też udział kandydat KW Bezpartyjni Samorządowcy, ekonomista Tomasz Legeny z Jarosławia, członek partii Porozumienie. Startuje on jednak do Senatu w sąsiednim okręgu 57 obejmującym miasto Krosno oraz powiaty brzozowski, jasielski i krośnieński. W powiatach jarosławskim i przeworskim nie będzie więc można na niego głosować.
KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni
Na liście najwyżej, bo na 5. pozycji znalazł się Krzysztof Kłak z Przeworska. Ekonomista, członek partii Platforma Obywatelska, poseł na Sejm III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność, związkowiec. Były radny Przeworska oraz wicestarosta przeworski. 6. miejsce na liście należy do Szczepana Łąki z Jarosławia. Z zawodu nauczyciel w szkole podstawowej, członek partii Platforma Obywatelska, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia obecnej kadencji. Na 14. miejscu znalazła się Grażyna Kostka z Przeworska. Z zawodu nauczycielka w szkole podstawowej, nie należy do partii politycznej. 21. miejsce zajmuje Bogna Możdżeń, nienależąca do partii politycznej kosmetolog z Jarosławia.
Co ciekawe na liście Koalicji Obywatelskiej w sąsiednim okręgu nr 23 (Rzeszów) na 12. pozycji znalazł się również Zbigniew Możdżeń, przedsiębiorca z Jarosławia, nie należący do partii politycznej, były radny, startował m.in. w wyborach na burmistrza miasta Jarosławia. W okręgu 22, do którego należymy, nie możemy oddać na tego kandydata głosu.
KKW Trzecia Droga PSL-PL 2050 Szymona Hołowni
Tutaj na 7. miejscu znajdziemy Marcina Nazarewicza z Jarosławia – programistę aplikacji, członka partii Polska 2050 Szymona Hołowni, obecnego radnego Rady Miasta Jarosławia. Na 10. miejscu znalazła się Honorata Telega, fizjoterapeutka z Woli Węgierskiej, radna Rady Gminy Roźwienica, nie należy do partii politycznej. 15. na liście jest Łukasz Skóra z Kańczugi, członek partii Polska 2050 Szymona Hołowni, z zawodu przedstawiciel handlowy, obecny przewodniczący Rady Miasta w Kańczudze. Na 20. miejscu znalazła się Alina Radecka z Budzynia, rolnik, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe. Za niespodziankę można z kolei uznać brak obecności na liście wieloletniego, obecnego posła PSL, Mieczysława Kasprzaka.
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Liderem listy, na której nikt nie należy do jakiejkolwiek partii politycznej, jest Paweł Frankiewicz z Muniny. Z zawodu prawnik, w 2020 roku startował w wyborach przedterminowych na Wójta Gminy Jarosław. Na 6. miejscu znalazł się Marcin Homa, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z Rokietnicy; na 9. – Dariusz Glinianowicz, inżynier inżynierii środowiska z Przeworska; na 14. – Bogusław Leśniowski, ekonomista z Pruchnika; na 16. – Anna Jankowska, pracownik biurowy z Gaci, a na 18. – Ewelina Kruk, również pracownik biurowy z Gaci.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość
Na 10. miejscu znalazł się Paweł Kuźma, przedsiębiorca z Przeworska, członek partii Konfederacja Korony Polskiej. Tuż za nim, na 11. miejscu jest Dominik Grzegorzak, kierowca z Zamiechowa, członek partii Nowa Nadzieja. Na 14. miejscu mamy Piotra Żygadło, przedsiębiorcę z Gwizdaja, który nie należy do żadnej partii politycznej. Na 16. miejscu znalazła się Kamila Nahacz, z zawodu nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z Ryszkowej Woli, członek partii Konfederacja Korony Polskiej.
KW Nowa Lewica
Na 7. miejscu na liście znalazł się Grzegorz Jusięga, emeryt z Jarosławia, członek partii Nowa Lewica. 10. jest Anna Nawłoka, opiekun medyczny z Korzenicy, członek partii Nowa Lewica. Na 20. miejscu znalazł się Arkadiusz Zając, kierownik projektu z Jarosławia, członek partii Lewica Razem.
KW Polska jest jedna
Na liście mamy jedynie na 2. miejscu Katarzynę Frączek, opiekuna medycznego z Rozborza, członka partii Polska jest jedna.
KW Prawo i Sprawiedliwość
Tutaj najwyżej, bo na 2. miejscu mamy Annę Schmidt z Jarosławia. Z zawodu socjolog, członek partii Prawo i Sprawiedliwość, poseł na Sejm VIII i obecnej IX kadencji, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Na 8. miejscu znalazł się Tadeusz Chrzan z Jarosławia, członek partii Prawo i Sprawiedliwość, poseł obecnej IX kadencji, wcześniej starosta jarosławski. Na 16. miejscu znalazła się Anetta Makarska, ekonomistka z Jarosławia, członek partii Prawo i Sprawiedliwość, radna obecnej kadencji Rady Miasta Jarosławia. Listę zamyka (22. miejsce) Daniel Krawiec, prawnik z Mirocina, członek partii Prawo i Sprawiedliwość, obecny wójt Gminy Przeworsk.
KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju
2 pozycję na liście, na której nikt nie należy do partii politycznej, zajmuje Krzysztof Burek, elektromechanik z Jawornika Polskiego. Na miejscu nr 6. znalazł się Krzysztof Wielgos, przedsiębiorca z Wysocka. Na miejscu 7. znalazła się Anna Andres, emerytka z Zalesia,
a na 8. – Jacek Szymski, ekonomista z Jarosławia.
* źródło: strona PKW, stan na 8 września 2023
opr. DP