07.04.2020 - Rzeszow KORONAWIRUS 3 PBOT Szpital Wojewodzki w Rzeszowie Triage pacjentow Fot. DWOT

WOT wspomoże medyków

W związku z przekroczonym progiem 20 tys. nowych zakażeń w kraju. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wzmożyła działania w niesieniu pomocy w czasie epidemii.

 

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu. Brygada skieruje ich też do wszystkich punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego. Żołnierze zostaną zaangażowani także w budowę szpitali polowych. Udzielą wsparcia logistycznego i zadbają o zasilanie awaryjne wykorzystując kontenerowe elektrownie polowe o dużej mocy. Równolegle w WOT będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz z zakresu pobierania materiału biologicznego.

Po ich ukończeniu terytorialsi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym. Żołnierze WOT 3 listopada rozpoczęli dystrybucję środków ochrony indywidualnej w postaci płynów dezynfekujących, kombinezonów, fartuchów medycznych i chirurgicznych, maseczek i rękawiczek. Operacja planowo ma trwać tydzień. Materiały ochronne terytorialsi dostarczą do 192 podmiotów administracji publicznej i 34 placówek medycznych z terenu województwa podkarpackiego. W sumie terytorialsi mają do rozdysponowania blisko 200 tys. litrów płynów dezynfekujących i ok. 2 milionów maseczek ochronnych oraz innych niezbędnych środków. Codziennie w akcję angażuje się ok. 30 żołnierzy ochotników oraz 18 samochodów z pododdziałów brygady.

 

3PBOT/opr. GŁ