„Światłoczułe Podhale”

Do połowy marca w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich można oglądać wystawę czasową pn. „„Światłoczułe Podhale”, przedstawiającą malownicze krajobrazy Tatr, zakopiańską architekturę i codzienne życie górali na fotografiach hr. Klementyny z Dzieduszyckich Szembekowej (1855-1929) z kolekcji Stefana Okołowicza.

 

Zdjęcia zostały wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pokazują nie tylko malownicze krajobrazy Tatr oraz dawną architekturę, ale także codzienne życie górali oraz wyjątkowych gości, którzy ponad sto lat temu odwiedzali Zakopane. Hrabina Klementyna z Dzieduszyckich – Szembekowa często odwiedzała Podhale. Nie tylko tam wypoczywała, ale także fotografowała wszystko, co ją otaczało – z reporterskim zacięciem i etnograficzną wrażliwością. Wykorzystując bardzo nowoczesny na tamte czasy aparat na szklane jeszcze klisze.

Zobaczymy Zakopane na przełomie XIX i XX wieku – kiedy stało się bardzo modne. Przyjeżdżała tu arystokracja, malarze, literaci, ale tez chorzy na gruźlicę, bo Zakopane było stacja klimatyczną. Góralszczyzna pasjonowała i zachęcała, żeby przyjeżdżać do Zakopanego, poznać tę kulturę i folklor – opowiada kurator wystawy, Katarzyna Szarek.

A już w najbliższą sobotę, 8 marca, o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzenie kuratorskie po wystawie. O niezwykłej „grafini” i jej reporterskiej pasji opowie kurator wystawy, Katarzyna Szarek z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

 

Wystawa została współorganizowana przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas. Jej patronem honorowym jest Kamil Dziukiewicz Starosta Powiatu Jarosławskiego. Wystawa odbywa się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego (1825-1899) – ojca Klementyny z Dzieduszyckich Szembekowej.

 

DP/fot. Muzeum