Zespoły artystyczne z gminy Tryńcza, działające pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa, od lat cieszą się uznaniem zarówno lokalnej społeczności, jak i szerokiego grona odbiorców poza granicami gminy.
Ich działalność artystyczna nie tylko wzbogaca życie kulturalne regionu, ale również przynosi liczne sukcesy na arenie konkursowej, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ich występy są zawsze pełne pasji i zaangażowania, co sprawia, że reprezentują gminę Tryńcza z dumą i profesjonalizmem.
Jednym z najważniejszych osiągnięć tego roku było zdobycie nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga, która trafiła do Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej – jednej z nielicznych kapel ludowych muzykujących w regionie przeworskim. Funkcjonującej od 1993 r. w składzie instrumentalnym lub z udziałem solistów.
Sukcesami może również pochwalić się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy wraz z Mażoretkami „Finezja”. Rok 2024 to rok, który przyniósł młodym talentom z gminy kolejne trofea. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy otrzymała Srebrne Pasmo a Grupa Mażoretek zdobyła Złote Pasmo za pokaz Musztry Paradnej wraz z Orkiestrą w XX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Bielsku Białej. Pierwsze miejsce i nagrodę główną zdobyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Tryńczy w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Lidzbarku.
Warto zauważyć, że sukcesy zespołów przyczyniają się także do promocji gminy Tryńcza na mapie kulturalnej kraju, zachęcając do jej odwiedzenia i poznania bogatej oferty kulturalnej regionu. Dzięki temu, gmina zyskuje nie tylko na prestiżu, ale również na wzroście zainteresowania turystycznego.
TP
Fot. 1 źródło: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.