Sukces chóru ,,Veritas” z Nowosielec w Warszawie

19 listopada w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się XVI edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego ,,Varsovia Cantat”. W tegorocznej odsłonie festiwalu wzięły udział zespoły chóralne z Polski, Estonii, Litwy oraz Czech. Grupa ,,Veritas” z Nowosielec działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku została nagrodzona brązowym dyplomem w kategorii chórów mieszanych, co dla artystów jest wielkim osiągnięciem.

 

Konkurencje obejmowały 5 kategorii: chóry mieszane (dorośli), chóry o głosach równych (dorośli-męskie, żeńskie) chóry mieszane młodzieżowe (13-19 lat), chóry dziecięce (6-15 lat), a także chóry kameralne – 12-20 śpiewaków (bez ograniczeń wiekowych).

Laureatom przyznawane są dyplomy, tytuł Grand Prix w wysokości 4000 zł i statuetkę „Złotej Liry”. Artyści pod batutą dyrygenta Tomasza Piątka zaśpiewali cztery utwory o różnym charakterze i nastroju: ,,Ave Maria” (Bartłomiej Pękiel) ,,Wesele Sieradzkie” (Karol Mieczysław Prosnak), ,,Ubi Caritas” (Ola Gjeilo) i ,,When I Fall in Love”(Victoria Young).

Występy oceniało jury w składzie: Romuald Twardowski (Warszawa, Polska), Damijan Mocnik (Kranj, Słowenia), Bernhard Gfrerer (Salzburg, Austria), Agnes Gerenday(Budapeszt, Węgry) i Marcin Cmiel (Warszawa, Polska).

Eksperci wchodzący w skład jury docenili różnorodność, jak też intonację i barwę prezentacji. Wśród artystów z Polski i świata naszej grupie przyznano trzecie miejsce w kategorii chórów mieszanych. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze osiągnięcia – ocenia przedsięwzięcie dyrektor GOK w Przeworsku Justyna Solarz.

Czterogłosowy chór Veritas od dwudziestu lat z sukcesami reprezentuje gminę Przeworsk na licznych konkursach i przeglądach o zasięgu wojewódzkim, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Niedawno w nowosieleckim kościele odbył się koncert podsumowujący projekt pn. ,,Muzyka w drewnie zaklęta”, realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku. Koncert lokalnych artystów był dopełnieniem zadania, w trakcie którego odbyła się promocja płyty wydanej z okazji 20-lecia istnienia formacji. O wydarzeniu pisaliśmy w 40 numerze Gazety Jarosławskiej.

 

DB/Fot. GOK Przeworsk