Od piątku, 11 października Straż Miejska mieści się w nowej siedzibie. Burmistrz Marcin Nazarewicz zapowiada odbudowę formacji. Czy mu się to uda?
Straż Miejska oraz centrum monitoringu ma nową siedzibę. Obecnie mieści się ona w budynku dawnego MZK przy ul. Zamkowej 1.
– Godziny pracy Straży Miejskiej są takie jak Urzędu Miasta Jarosławia, czyli poniedziałek, środa, czwartek od 7.30 do 15.30, wtorek od 7.30 do 17.00, a piątek od 7.30 do 14.00. Monitoring pracuje siedem dni w tygodniu całodobowo. Zgłoszeń można dokonywać na numer alarmowy 986 oraz 16 624-87-52 – informuje Iwona Międlar z Biura Informacji i Promocji Urzędu Miasta Jarosławia.
Budynek przy ul. Zamkowej 1, gdzie do niedawna mieściła się siedziba MZK, został odrestaurowany dzięki środkom norweskim. W ramach przebudowy wyremontowane zostały wszystkie jego pomieszczenia i klatka schodowa, wymieniona została stolarka drzwiowa i okienna. Budynek zyskał nową elewacja i izolację przeciwwilgociową oraz instalację c.o. i elektrykę, a także dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniem ma stać się nowoczesnym centrum usług miejskich. Tu swoją siedzibę ma mieć Centrum Monitoringu Miejskiego oraz Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora. Od ubiegłego tygodnia mieści się tu również Straż Miejska.
Jeśli monitoring, to i Straż Miejska
Przenosiny Straży Miejskiej realizowane były już od jakiegoś czasu. Zmiana ta była niezbędna w związku z utworzeniem w tym miejscu Centrum Monitoringu Miejskiego. Zanim jednak formacja zmieniła lokalizację, trzeba było znaleźć rozwiązanie wielu problemów. – Realizując projekt norweski ktoś nie wziął pod uwagę łączności radiowej, którą mamy na terenie miasta i z której korzysta Straż Miejska i zespół zarządzania kryzysowego – zwraca uwagę burmistrz M. Nazarewicz.
Burmistrz nadmienia, że nowa lokalizacja znajduje się dolinie, dlatego też występował kłopot z łącznością. Niemniej jednak problem ten udało się już rozwiązać, ale w czasie przenosin pojawiły się również inne, np. związane z przeniesieniem stacji serwera, odnowieniem certyfikatów, czy inwentaryzacją sprzętów.
Straż Miejska w nowej siedzibie zajmuje pierwsze piętro budynku. – Na pierwszym piętrze przewidziane było centrum zarządzania miastem, czyli siedziba informatyków plus monitoring. Nikt nie przewidział tego, że ma tu być jeszcze Straż Miejska, więc z tych zajmowanych pomieszczeń trzeba było wygospodarować jeszcze miejsce na szatnię i na salę odpraw, a także pokój do przesłuchań stron – mówił Bogusław Ryzner, p.o. Komendanta Straży Miejskiej, podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia.
Komendant nadmieniał, że początkowo planował, aby szatnia znajdowała się w piwnicy budynku. Tam jednak od jakiegoś czasu pracują agregaty osuszające, ponieważ woda znajdowała się na wysokości około metra. – Ściany były zawilgotniałe i zgrzybiałe. W ten sposób zostało to oddane – zwrócił uwagę.
Strażników coraz mniej
Końcem września media obiegła informacja, że ma emeryturę, po 33 latach pracy przeszedł kolejny funkcjonariusz Straży Miejskiej. Niektórzy z mieszkańców zaczęli nawet spekulować, czy nie jest to sposób na likwidację formacji. – Na dzień 11.10.2024 r. straż miejska liczy 5 strażników i 7 pracowników cywilnych obsługujących system miejskiego monitoringu wizyjnego – informuje I. Międlar.
Zasób sił jest zatem coraz mniejszy. Niewykluczone, że sytuacja ta już wkrótce ulegnie jednak poprawie. Burmistrz Marcin Nazarewicz nie zamierza oszczędzać na bezpieczeństwie mieszkańców. Planuje odbudować Straż Miejską. – Jest taki pomysł, aby w przyszłym roku ogłosić nabór dla młodych osób. Miejmy nadzieję, że budżet pozwoli i będzie to możliwe już w przyszłym roku – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta.
Przypomnijmy, że…
Straż Miejska w Jarosławiu została powołana do życia w 1991 r., w czasach gdy funkcję burmistrza pełnił śp. Stanisław Hajnus. W początkowym okresie liczyła 8 funkcjonariuszy. W kolejnych latach, w związku ze zmieniającą się rolą tej formacji oraz zwiększaniem jej zadań i ustawowych kompetencji wzrastała liczebność jej szeregów. Według stanu na rok 2007 r. liczyła 16 funkcjonariuszy. Potrzebę funkcjonowania tej formacji w Jarosławiu potwierdzały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców miasta Jarosławia w 2003 r. gdzie 60% respondentów stwierdziło potrzebę funkcjonowania Straży Miejskiej, a tylko 13,6% z nich nie dostrzegało konieczności jej istnienia. Istotne znaczenie w podnoszeniu efektywności pracy straży miejskiej miało ciągłe doskonalenie zatrudnionych funkcjonariuszy, wprowadzanie stopniowych zmian w systemie pracy oraz tworzenie przyjaznego klimatu dla tej formacji wśród mieszkańców miasta Jarosławia. Temu celowi służyło m.in. zatrudnienie od 2003 r. dwóch kobiet w charakterze strażnika miejskiego.
Od przeszło 30 lat Straż Miejska realizuje bardzo ważne zadania w zakresie spraw porządkowych oraz bezpieczeństwa publicznego w mieście realizując swoje zadania w ramach ścisłej współpracy z Powiatową Komendą Policji w Jarosławiu. Za czasów poprzedniego burmistrza, ze względu na oszczędności, wiele się mówiło o jej likwidacji. Przypominamy, że Waldemar Paluch, były burmistrz Miasta Jarosławia już w swoim programie wyborczym zapowiadał likwidację Straży Miejskiej. Temat poruszany był wielokrotnie. Przeprowadzone zostały nawet konsultacje społeczne. Ostatecznie temat po wielkim szumie, zawsze wygasał.
EK