– Jeśli ma się pomysł aby uniknąć zbędnych kosztów i ryzyka, że pomysł nie wypali warto podpatrywać innych i wyciągać wnioski – radzi zaczynającym w biznesie Stanisław Sawa, właściciel firmy Sawa Expo oraz twórca Giełdy Wschód i Agro Targów Wschód. Jestem również producentem rolnym i właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 120ha.
Giełda Wschód, to plenerowy targ ulokowany tuż przy zjeździe z autostrady A4 w Skołoszowie koło Radymna. Podobnie jak na innych dużych bazarach można tam kupić niemal wszystko. Od artykułów spożywczych, przez odzież, artykuły przemysłowe i rolne. Producenci rolni z województwa podkarpackiego mogą sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach bez opłat targowych, takie jak owoce, warzywa, ziemniaki, zboża. Warunkiem jest skontaktowanie się z organizatorem giełdy i uzyskanie zezwolenia. Pobieramy jedynie 10 zł opłaty wjazdowej. Nie brakuje takich towarów jak rzeczy używane, kolekcjonerskie. Targ jest czynny w sobotę. Odwiedzają go co tydzień tysiące ludzi. Wśród sprzedawców jest wielu miejscowych, ale są też przyjeżdżający z odległych regionów. Miejsca są rezerwowane z rocznym wyprzedzeniem.
– Odwiedzałem różne targowiska, wystawy rolnicze. Ta forma sprzedaży ma potencjał. Tym bardziej blisko wschodniej granicy z Ukrainą. Od maja zaczynamy akcje reklamową naszej giełdy na Ukrainie. Jest to największy targ-bazar na wschodniej ścianie 100km od Lwowa. Z Rzeszowa dojedziemy bezproblemowo autostradą, lokalizacja nie jest uciążliwa dla mieszkańców. Myślę o stworzeniu bazaru-targowiska podobnego jakie działa w Sandomierzu, na którym rolnicy mogliby sprzedawać swoje produkty, z utwardzonym placem, działającego praktycznie bez przerwy – wyjaśnia Stanisław Sawa.
Agro Targi Wschód to drugi projekt przedsięwzięcia realizowanego przez Sawa Expo ukierunkowany bardziej w stronę wystawienniczą. To jedyne tak duże wydarzenie plenerowe we wschodniej Polsce. Prowadzone są rozmowy o organizacji różnych wydarzeń. W niedzielę 3 marca 2024 r. wizytował teren giełdy Michał Kamiński, wicemarszałek senatu RP, był pod wrażeniem twierdził, że przed Podkarpaciem jest szansa dynamicznego rozwoju.
By usprawnić wjazd na Giełdę Wschód z drogi krajowej nr 77 specjalnie ją przebudowano wprowadzając lewoskręt. Szczególne podziękowania należą się Annie Schmidt, posłance ziemi jarosławskiej, dzięki niej zamierzenie to zostało zrealizowane.
– Giełda służy mieszkańcom regionu, dzięki nim może się rozwijać – podkreśla Stanisław Sawa.
AS