Rozpoczęły się kontrole

Urząd Miasta Przeworska poinformował, że od 10 lutego rozpoczęły się kontrole kotłów na paliwa stałe na terenie miasta. Wszystko w ramach realizacji obowiązku wynikającego z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Ustawy Prawo ochrony środowiska.

 

Czynności kontrolne będą przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Przeworska oraz Straż Miejską. Przedmiotem kontroli będzie m.in. nielegalne spalanie odpadów, jakość paliw, rodzaj źródła ogrzewania i jego zgodność ze źródłem w bazie CEEB oraz przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego. Kontrole odbywać się będą w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika w godzinach od 6.00 do 22.00. Pracownicy będą posiadać stosowne upoważnienia wydane przez Burmistrza Miasta Przeworska.

 

Czy można nie wpuścić kontrolujących?

Kontrolowana osoba fizyczna zobowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadomienia. Niewpuszczenie na teren własnej posesji lub utrudnianie kontroli grozi zastosowaniem art. 225 § 1 Kodeksu karnego: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W czasie kontroli wymagane będą dokumenty takie jak: ostatnia faktura na zakup opału, świadectwo jakości paliwa, instrukcja użytkowania kotła, dowód zakupu kotła (w przypadku braku daty produkcji kotła na tabliczce znamionowej). Podczas kontroli zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna. Z czynności kontrolnych sporządzony zostanie protokół, który podpisują kontrolujący oraz kontrolowany. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kontrolowany.

Oprócz czynności kontrolnych prowadzona będzie również działalność edukacyjna – informowanie mieszkańców o konieczności wymiany starych źródeł ciepła i możliwości uzyskania dofinansowania dla tego rodzaju inwestycji.

 

Co mówi Uchwała?

Uchwała antysmogowa dla Województwa Podkarpackiego została przyjęta przez Sejmik Województwa 23 kwietnia 2018 r. i obowiązuje od 1 czerwca 2018 r. Nakłada ona obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012). W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, w tym kominków od 1 stycznia 2023 roku jest dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Ponadto od 1 czerwca 2018 roku we wszystkich instalacjach wskazanych w uchwale zakazuje się stosowania: węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%, biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20%. Zgodnie z zapisami „uchwały antysmogowej” z dniem 1 stycznia 2024 roku zakazuje się użytkowania kotłów bezklasowych oraz kotłów niespełniających wymogów klasy 3. W ramach programu Czyste powietrze można skorzystać z dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, docieplenia domu lub dofinansowania w zainstalowaniu odnawialnych źródeł energii. Nowy nabór zostanie ogłoszony 31 marca br.

W Urzędzie Miasta Przeworska zatrudnieni są doradcy ds. powietrza i energii, którzy udzielą szczegółowych informacji. Punkt znajduje się w budynku ratusza (Rynek 1), na parterze.

 

Opr. DP