Rozbrzmiewała Msza F-dur Poniatowskiego

Rozbrzmiewała Msza F-dur Poniatowskiego

21 października 2021 Wyłącz przez geistchen

W sobotę, 16 października w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu odbył się koncert Mszy F-dur Józefa Poniatowskiego w wykonaniu Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

 

– Mszę F-dur księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego miałam przyjemność po raz pierwszy usłyszeć podczas koncertu w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzieło wywarło na mnie tak ogromne wrażenie, że wspólnie z prezesem Instytutu Promocji Kultury Polskiej Przemysławem Firkiem postanowiliśmy zorganizować jego wykonanie w Przemyślu i we Lwowie. Dziś przyszedł czas, aby mszę usłyszeli mieszkańcy mojego rodzinnego Jarosławia. Pragniemy tym widowiskiem podziękować Ojcu Świętemu za Jego pontyfikat, który towarzysząc nam po dzień dzisiejszy zarówno w modlitwie jak i w codzienności, odciska swoje piętno na życiu pokoleń Polaków – mówi Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Koncert rozbrzmiewał już w wielu miastach Polski, jak i poza jej granicami. Pierwotnie utwór skomponowany był na fortepian. Jednak z inicjatywy P. Firka: Sebastian Perłowski wraz z Krzysztofem Jabłońskim przełożyli Mszę F-dur na orkiestrę symfoniczną. Prace nad utworem trwały osiem miesięcy.

Koncert, który odbył się w odnowionych wnętrzach jarosławskiej Kolegiaty, zgromadził wielu mieszkańców Jarosławia i okolic. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. – Uczta dla oczu i uszu. Tego nie da się wyrazić słowami. Dziękujemy! – mówili uczestnicy koncertu.

 

EK