28 marca br. burmistrz miasta Marcin Nazarewicz podpisał umowę z jarosławską firmą DP Studio, która prowadzi obecnie remont budynku ratusza oraz renowację zewnętrznej stolarki drzwiowej w budynku administracyjnym Urzędu Miasta – Rynek 6.
Ostatni tak gruntowny remont budynku został przeprowadzony w 2010 roku i obejmował wówczas remont elewacji z kolorystyką oraz zabezpieczenie i izolację ścian fundamentowych zewnętrznych. Po piętnastu latach reprezentacyjny obiekt znajdujący się w samym centrum rynku doczekał się koniecznej już modernizacji. Prace remontowe szacowane były na poziomie ponad 1 miliona złotych. Tylko dwóch wykonawców zmieściło się w tym przedziale cenowym. Przetarg wygrała firma, która wyceniła prace na kwotę 982 770 zł i zobowiązała się do wykonania prac w ciągu 240 dni – do końca listopada br.
Zakres prac obejmuje m.in.:
- gruntowną renowację zewnętrznej stolarki drzwiowej (od strony północnej, południowej i zachodniej) w budynku ratusza (Rynek 1),
- prace naprawcze tynków gzymsów, cokołu, balkonu oraz komina,
- renowację drzwi zewnętrznych (frontowych od strony północnej oraz od strony południowej) w budynku administracyjnym Urzędu Miasta (Rynek 6).
Na przestrzeni ostatnich 40 lat budynek kilkakrotnie był poddawany gruntownemu remontowi fundamentów i elewacji:
- w latach 80-tych i pocz. lat 90-tych XX w. wykonano remont kapitalny i modernizację wg projektu opracowanego przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Przemyślu; projekt adaptacji i remontu kapitalnego parterowej części budynku Ratusza na szalet publiczny opracowało PP PKZ Oddział w Rzeszowie,
- w 2002 roku wykonano prace budowlano-konserwatorskie przy zabezpieczeniu attyki (z pominięciem „wież” w narożnikach budynku oraz pośrednich w elewacji północnej i południowej) oraz adaptację pomieszczeń zajmowanych przez stację transformatorową na pomieszczenia biurowe dla Straży Miejskiej – wg projektów opracowanych przez PW „Kamar” Sp. z o.o. w Jarosławiu,
- jesienią 2007 roku wymieniono stolarkę okienną, okna drewniane półskrzynkowe na okna drewniane jednoramowe z szybami zespolonymi termoizolacyjnymi z zachowaniem dotychczasowych podziałów.
- w latach 2008 – 2010 wykonano remont elewacji z kolorystyką oraz prace zabezpieczające i izolacyjne ścian fundamentowych zewnętrznych.
Jarosławski ratusz to obiekt zabytkowy podlegający ochronie konserwatorskiej. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z ostatniej ćwierci XV w. Był zapewne budynkiem drewnianym, wzniesionym w stylu gotyckim. Kilkakrotnie strawił go ogień; po pierwszym wielkim pożarze w 1600 r. został odbudowany jako murowany. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach architektonicznych, zmieniała się również jego bryła i przeznaczenie. W latach 1782-1852 w jarosławskim ratuszu znajdowały się magazyny wojskowe. W 1852 roku obiekt został wykupiony przez miasto od rządu austriackiego i odnowiony w stylu neogotyckim. Końcem XIX w. przeszedł gruntowną przebudowę. Autorami projektów fasady neorenesansowej byli F. Doliński i K. Kotłowski, natomiast projekt wnętrz opracował S. Rutkowski. Do odmienionej bryły, w 1900 r. dobudowano areszt miejski od strony wschodniej, a w 1909 r. skrzydło zachodnie i w takiej odsłonie jarosławski ratusz możemy oglądać do dziś.
TS