Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 835, w ramach której w Przeworsku powstają m.in. dwa nowe ronda. Jedno z nich w ubiegłym tygodniu zostało już nawet przebudowane, ku zaskoczeniu mieszkańców. Jak się okazuje, w planach było też trzecie rondo w tej okolicy.
Na początku kwietnia wyjaśnialiśmy wątpliwości naszych Czytelników, którzy zastanawiali się, czy nowym rondem, przy zbiegu ulic Gorliczyńskiej, Tysiąclecia i Lubomirskich, dadzą radę przejechać pojazdy o większym tonażu. Obok ronda zaplanowano spory teren zielony, który według nich mógł zostać w ogóle wykorzystany na dodatkowy, bezpośredni pas zjazdowy. Na to jednak nie wyraził zgody Podkarpacki Konserwator Zabytków. Starostwo zapewniło wtedy, że w ubiegłym roku przeprowadzono konsultacje z dużymi firmami mającymi siedziby przy ul. Lubomirskich. W ich wyniku dokonano zmian w planach budowy ronda, obejmujących m.in. likwidację jego wyniesienia, położenia warstwy bruku, złagodzenia skrętów oraz montaż znaków drogowych na tulejach, co miało umożliwiać ich czasowe usunięcie w przypadku przejazdu pojazdów ponadnormatywnych.
Tym bardziej więc zaskoczeni mogli być ci, którzy w ubiegłym tygodniu zauważyli „prace poprawkowe” w tym miejscu. Ponownie pojawiła się też sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy. Czy promień skrętu finalnie okazał się więc niewystarczający?
– Decyzja o zmianie promienia skrętu na wspomnianym skrzyżowaniu została podjęta po dogłębnej analizie zarówno natężenia ruchu, jak i czasu przejazdu. Chciałbym podkreślić, że ta modyfikacja nie wiązała się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a jej celem jest maksymalne upłynnienie ruchu – wyjaśnił starosta przeworski Dariusz Łapa.
Starosta wyjaśnił też, że instalacja sygnalizacji świetlnej była bezpośrednio związana z finalizacją budowy drogi, która łączy ulicę Lubomirskich z ulicą Budowlanych.
– Ta sytuacja jest konsekwencją odstąpienia prywatnego inwestora od realizacji budowy ronda numer 3 przy ulicy Budowlanych, który miał czas do końca kwietnia na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie. Dlatego też Wykonawca wstrzymał się z realizacją zadania na tym odcinku, celem uniknięcia ewentualnej rozbiórki, gdyby budowa ronda nr 3 jednak doszła do skutku – dodał starosta informując przy okazji, że od wtorku, 13 maja, będzie możliwy ruch samochodów na odcinku od ronda przez ul. Tysiąclecia (dla samochodów o wadze poniżej 6 ton).
DP