Jedni się ich brzydzą, inni się nimi zachwycają. Do tej drugiej grupy zdecydowanie należy 14-letnia Paulina Galicka z Hawłowic. Nastolatka w swoim pokoju hoduje 7 pająków oraz gekona. Jak opowiada, pająkami fascynuje się od najmłodszych lat.
– Pamiętam, że już jako mała dziewczynka lubiłam przesiadywać na łące i obserwować najdrobniejsze stworzenia, w tym pająki. Fascynował mnie ich świat. Lubiłam patrzeć jak żyją, jak się poruszają – opowiada nastolatka.
Z pozoru niewinne dziecięce zainteresowania przerodziły się w prawdziwą pasję. Dziś Paulina posiada w swojej kolekcji 6 gatunków ptasznika. W jej zbiorach znajduje się m.in. ptasznik olbrzymi, karawana w wersji kolor, białokolanowy, czewonokolankowy, tygrysi oraz electric blue (najbardziej jadowity, ze wszystkich posiadanych przez 14-latkę okazów). Oprócz ptaszników nastolatka hoduje również kątnika domowego.
Paulina ma ogromną wiedzę o pająkach. Godzinami może o nich opowiadać. Wie, jakie wymagania mają poszczególne gatunki, czym się żywią, jakie warunki trzeba im zapewnić, a także które z nich potrzebują kryjówek. Z powodzeniem odróżnia wiele gatunków ptasznika – wie, na jakie okazy trzeba uważać, a które są niegroźne.
Nastolatka swoim nieprzeciętnym hobby zainteresowała już nie jedną osobę. Przyznaje, że w przyszłości myśli również o powiększeniu kolekcji.
O pająkach słów kilka
Ptaszniki to grupa ponad 900 gatunków pająków, które charakteryzują się podobną budową i stylem życia. Występują one w różnych odmianach niemal na wszystkich kontynentach. Są to olbrzymie pająki, osiągające nawet 10 centymetrów długości ciała i rozpiętości odnóży sięgającej 30 centymetrów. Charakterystyczne dla nich są włoski pokrywające ich ciało, co sprawia, że pająki te wydają się być dość puchate. Włoski mają określone funkcje. Niektóre z nich stanowią mechanizm obronny, a także odpowiadają za integracje pająka z otoczeniem, odbierając nawet najmniejsze drgania i wibracje. Inne włoski służą pająkowi za broń i są wykorzystywane do obrony przed drapieżnikami. Niektóre z gatunków ptaszników cieszą się ogromnym uznaniem hodowców. Jednymi z najbardziej popularnych są: goliat, białokolanowy, tygrysi, słoneczny, kędzierzawy, śnieżny, czerwonokolanowy oraz olbrzymi.
EK