Oblicza koronowanych to cykl wizerunków królów polskich ze zbiorów Muzeum w Przeworsku – w roku Tysiąclecia Korony Polskiej. Obraz olejny „Kazanie Skargi” malowany przez Jan Matejkę po powstaniu styczniowym, został spopularyzowany przez odwzorowanie graficzne. Jedna z takich grafik znalazła się w przeworskim muzeum.
Moment ukazany w prezbiterium katedry na Wawelu – kazanie głosi ks. Piotr Skarga, słucha księdza cały dwór królewski, magnaci, wojskowi i duchowni – z królem Zygmuntem III Wazą na czele. Pośrodku przedstawienia stoją: Janusz Radziwiłł, Mikołaj Zebrzydowski i Stanisław Diabeł Stadnicki – rokoszanie przeciw królowi Zygmuntowi w latach 1606-1607. Po lewej stronie na wysokości stali, na podwyższeniu siedzi hetman Jan Zamoyski. Za królem stoją: królewicz Władysław (IV Waza) i marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski.
Wspaniały oryginalny obraz Jana Matejki z dziejów Polski, będący pierwotnie własnością prywatną hrabiego Maurycego Potockiego, spopularyzowano poprzez odwzorowanie graficzne. Miedzioryt rytował i drukował polski grafik Henryk Redlich w 1894 r. Grafika wydana została z inicjatywy i dla członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. U dołu pośrodku napis: KAZANIE X. SKARGI W KATEDRZE KRAKOWSKIEJ WOBEC ZYGMUNTA III I DWORU (niewidoczny w egzemplarzu muzealnym).
Do zbiorów Muzeum grafika została zakupiona w 1983 r.
Muzeum w Przeworsku