O zwyczajach regionu przeworskiego

We wtorek, 1 kwietnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku odbyła się prelekcja pt. „Wiosenna radość z nadchodzącego życia – wielkopostne i wielkanocne zwyczaje regionu przeworskiego”.

 

Katarzyna Ignas, etnograf i kustosz przeworskiego Muzeum, zabrała uczestników w podróż po dawnych obrzędach wielkanocnych i wielkopostnych, przybliżając zarówno te dobrze znane, jak i niemal zapomniane. Opowiadała o dawnych wierzeniach i praktykach, które kiedyś były częścią codzienności, a dziś, dzięki pracy etnografów, można je poznać i zrozumieć.

Z przedstawionej prezentacji uczestnicy mogli dowiedzieć się o zwyczajach charakterystycznych dla regionu przeworskiego związanych m.in. ze środą popielcową, techniką zdobienia jajek, bębnienia przez doboszy ulicami Przeworska (które trwa do czasów obecnych), siania owsa dla baranka, święcenia korzenia chrzanu, wykonywania kukły Judasza, czy też palm. Tradycyjna przeworska palma wykonywana była z kłokoczki, bazi wierzby, trzciny wiecha, jałowca. Dawniej używano jej do święcenia pól. Ciekawostką jest, że dzieci połykały jedną bazię (kotka), by… nie bolało je gardło!

W wydarzeniu uczestniczyli czytelnicy biblioteki, uczniowie klasy III e z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku wraz z Alicją Domką oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkaniu towarzyszyła także wystawa fotografii „Nasze turki”, poświęcona regionalnym Turkom i Straży Grobowej, która będzie prezentowana w bibliotece do końca kwietnia.

 

DP/MBP Przeworsk