Liceum do likwidacji? Powód: Brak uczniów

Ostatnie lata nie są zbyt łaskawe dla sieniawskiego liceum, które w 2019 roku hucznie obchodziło jubileusz 55-lecia istnienia. W chwili obecnej chętnych do nauki w pierwszej klasie jest zbyt mało, by utworzyć oddział. Ciągle jednak trwa nabór uzupełniający.

 

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Przeworsku, któremu podlega szkoła, Liceum Ogólnokształcące w Sieniawie nadal prowadzi rekrutację do klasy pierwszej na zbliżający się rok szkolny 2022/2023. Podczas prowadzonej w maju i czerwcu rekrutacji elektronicznej   absolwenci podstawówek mogli wybrać w sieniawskim liceum jedną z trzech klas. Szkoła jednak nie cieszyła się zbyt dużą popularnością podczas tych wyborów. Uczniowie wybierali szkoły w Przeworsku lub w powiatach ościennych. Ostatecznie, w pierwszym terminie chęć nauki w szkole potwierdziło jedynie 10 uczniów. Wybrali oni jeden z dwóch   profili: humanistyczno-językowy lub medyczno-kosmetologiczny (podczas rekrutacji trzecim profilem do wyboru był jeszcze matematyczno-przyrodniczy). W chwili obecnej prowadzony jest nabór uzupełniający, gdyż jak informuje Starostwo, 10 to zbyt mała liczba uczniów do powstania klasy z dwoma profilami. Organ prowadzący nie podjął wprawdzie decyzji o likwidacji szkoły mimo, że już wcześniej w latach szkolnych: 2020/2021 oraz 2021/2022 nie udało się tu utworzyć klasy pierwszej.

Jak najbardziej uważam, że Sieniawa – miasto z tradycjami, zasługuje na szkołę średnią, choć z powodu braku uczniów, istnieje prawdopodobieństwo likwidacji szkoły – przyznaje Bogusław Urban, starosta przeworski.

Przypomnijmy, że z problemem utworzenia oddziałów z powodu spadku liczby uczniów Powiat Przeworski borykał się już w przeszłości. Tak było m.in. w roku szkolnym 2018/2019, kiedy w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu utworzony został tylko jeden oddział, a w Zespole Szkół w Sieniawie i Zespole Szkół w Kańczudze nie udało się utworzyć ani jednego oddziału. W 2019 roku podpisano więc porozumienia, w wyniku których zostały przekazane do prowadzenia: Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu Gminie Zarzecze, a Zespół Szkół w Kańczudze – Miastu i Gminie Kańczuga. Działanie to miało wzmocnić lokalne relacje i przyczynić się do rozwoju tych placówek. Od tego czasu w szkołach tych co roku udawało się utworzyć przynajmniej dwa nowe oddziały.

DP