Dobrej klasy kino domowe to sposób na zapewnienie sobie sporej dawki emocji podczas rodzinnych seansów filmowych. Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych rozwiązań – od pojedynczych urządzeń, z których złożymy całość, po gotowe zestawy kina domowego, gotowe do zamontowania w domu i natychmiastowego użytkowania. Jak wybrać dobre kino domowe? Oto kilka wskazówek.
Od czego zacząć wybór kina domowego?
Mnogość urządzeń dostępnych na rynku wbrew pozorom może znacząco utrudniać podjęcie decyzji. Laikowi jest bowiem ciężko wybrać sprzęt, który będzie odpowiedni do potrzeb domowników. Zanim przejdziemy do wyboru kina domowego, warto zastanowić się nad budżetem, jaki chcemy i możemy na nie wydać. Oczywistym jest, że z reguły im droższy sprzęt, tym wyższa jakość obrazu i dźwięku. Bez problemu możemy jednak zbudować naprawdę sensowne kino domowe nawet przy niskim budżecie. Warto zapoznać się z ofertą specjalistycznych sklepów elektronicznych, takich jak https://www.tophifi.pl/kino-domowe.html, które oferują wszelkie podzespoły potrzebne do stworzenia własnego, domowego kina.
Jakich urządzeń będziemy potrzebować do kina domowego?
Przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego sprzętu, warto przeanalizować, czego będziemy potrzebować do budowy prawdziwej sali kinowej w naszym domowym zakątku. Do najważniejszych urządzeń zaliczamy:
- odtwarzacz filmów albo precyzyjniej mówiąc – urządzenie źródłowe, które pozwoli przechowywać oraz odtwarzać filmy, seriale, czy programy telewizyjne,
- procesor i wzmacniacz lub amplituner, który łączy w sobie funkcje wspomnianych urządzeń – odpowiada za przesyłanie obrazu i dźwięku do odpowiednich urządzeń,
- ekran – w zależności od preferencji może być nim telewizor, albo projektor, najlepiej połączony ze specjalnym ekranem, zawieszonym na ścianie,
- nagłośnienie – obecnie kina domowe oferują od 5 (system 5:1) do nawet kilkudziesięciu głośników, wybór zależy od budżetu, preferencji właściciela, czy rozmiaru domowej sali kinowej.
Jakie urządzenie jest najlepszym źródłem filmów do kina domowego?
Jeżeli planujemy stworzenie profesjonalnego kina domowego, należy wziąć pod uwagę zakup profesjonalnego urządzenia źródłowego. W zależności od preferencji i przeznaczenia może być to odtwarzacz DVD, odtwarzacz Blu-Ray, dysk sieciowy, albo tradycyjny dekoder telewizyjny. W gruncie rzeczy chodzi tu bowiem o urządzenie, które zapewni możliwość odtwarzania interesujących nas materiałów filmowych oraz rozsyłania dźwięku i obrazu do poszczególnych odbiorników.
Do czego służą procesor AV oraz wzmacniacz i dlaczego dobrym rozwiązaniem może być amplituner?
Procesor AV to urządzenie, które odpowiada za odpowiednie przesyłanie obrazu i dźwięku do odbiorników, regulując przy tym parametry rozsyłanego materiału, na przykład poprzez korektę głośności dźwięku. Z kolei wzmacniacz odpowiada, jak sama nazwa wskazuje, za wzmocnienie emitowanego dźwięku, co oznacza, że jego zadaniem jest poprawa jakości audio. Amplituner AV to pewnego rodzaju zamiennik dla wspomnianych urządzeń, ponieważ łączy w sobie funkcje, jakie pełnią procesor i wzmacniacz. Tym samym jego głównym zastosowaniem jest zapewnienie wysokiej jakości dźwięku podczas seansu filmowego.
Jaki ekran wybrać do kina domowego – telewizor, a może projektor?
Wybór odpowiedniego ekranu do domowej sali kinowej to trudne wyzwanie. W przypadku, gdy nasze urządzenie będzie przeznaczone głównie do oglądania wysokiej jakości filmów, warto skupić się przede wszystkim na jakości obrazu. Decydując się na zakup telewizora, z reguły zwraca się uwagę, chociażby na jakość kolorów, zakres możliwości regulacji obrazu, a także częstotliwość odświeżania. Telewizor ma jednak pewną poważną wadę – większość modeli dostępnych na rynku posiada stosunkowo małą przekątną. Z kolei ceny dużych, profesjonalnych urządzeń popularnych marek potrafią przyprawić o zawroty głowy. Jeżeli zależy nam na dużym obrazie, lepszym wyborem będzie projektor wraz ze specjalnym ekranem, który możemy przytwierdzić na stałe do ściany lub ustawiać w dowolnym miejscu – w zależności od potrzeb.
Najlepsze nagłośnienie do Twojej domowej sali kinowej!
Wbrew pozorom często to nie jakość obrazu, ale dźwięk są gwarantem niezapomnianych odczuć, płynących z seansu filmowego w domowej sali kinowej. Dziś w większości przypadków stosuje się głośniki, działające w systemach 5:1 lub 7:1. Oznacza to, że w zestawie znajduje się pięć lub siedem głośników oraz jeden subwoofer. Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano jednak znacznie bardziej rozbudowane systemy nagłośnienia, które mogą liczyć nawet kilkadziesiąt głośników. W większości przypadków warto jednak postawić nie tyle na ilość, ale na jakość sprzętu. Dobre głośniki w systemie 5:1 lub 7:1 spokojnie wystarczą do relaksujących seansów filmowych. Najdroższe, a przy tym najbardziej zaawansowane zestawy nagłośnienia polecamy raczej prawdziwym audiofilom.