Hejnał znów rozbrzmiewa

W miniony weekend, tj. 1 i 2 marca o godzinie 12. będąc na jarosławskim Rynku można się było poczuć jak podczas pobytu w Krakowie. Wszystko za sprawą hejnału jarosławskiego, który rozbrzmiewał z wieży Ratusza. Od teraz stworzona przeszło pół wieku temu melodia będzie towarzyszyła mieszkańcom Jarosławia w każdy weekend i święta.

 

Do tej pory hejnał z wieży Ratusza odgrywany był jedynie podczas wydarzeń kulturalnych takich jak Noc Zwiedzania Rynku czy Jarmark Jarosławski. Od minionej soboty melodia będącą symbolem Jarosławia będzie słyszana w każdy weekend (soboty i niedziele) oraz święta.

Historia jarosławskiego hejnału sięga początku lat 70 ubiegłego wieku, kiedy jego kompozycji podjęli się Jerzy Kalinowski, trębacz Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego oraz prof. Ludwik Lutak z Akademii Muzycznej w Krakowie. – Wówczas melodia była słyszana co godzinę z wieży ratuszowej. Po kilku latach została zapomniana, a zapis nutowy zaginął – informuje urząd.

Po latach melodię udało się odtworzyć dzięki pomocy Bogusława Pawlaka, ówczesnego wicedyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F Chopina w Jarosławiu, który zapamiętał tę melodię. Wówczas po raz pierwszy hejnał wykonał Franciszek Lotycz, nauczyciel gry na trąbce w ZPSM podczas uroczystości 20-lecia samorządu terytorialnego w 2010 roku, zaś publicznie odegrało go czterech trębaczy w tym samym roku na Dniach Jarosławia. – Przyjęty bardzo pozytywnie, po blisko ćwierć wieku od prapremiery, wraca do tradycji miejskiej i ponownie będzie rozbrzmiewał z wieży ratuszowej. Okoliczność jest wyjątkowa, ponieważ w 2025 roku przypada jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, a Rada Miasta Jarosławia 17 lutego br. jednogłośnie ogłosiła roku 2025 – rokiem obchodów jubileuszu! – informuje urząd.

 

Przy trąbce Franciszek

Hejnał z wieży ratuszowej na żywo odgrywał będzie Franciszek Krygowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, który artystycznie spełnia się również m.in. w kapeli ludowej przy Powiatowym Ognisku Baletowym im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu, a także realizuje się jako harcerz (jest przybocznym 4 Drużyny Harcerzy Ziemi Jarosławskiej „Chłopaki z AK”). Każda wizyta w jarosławskim Ratuszu będzie wymagała od młodego trębacza pokonania 114 schodów, w tym 31 drewnianych stopni już na samej wieży.

Odgrywanie hejnału z wieży Ratusza zostało uwzględnione w tegorocznym budżecie miasta. Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę w tej sprawie 30 grudnia 2024 roku. Z powyższego wynika zatem, że hejnał będzie cieszył mieszkańców i turystów co najmniej do końca roku.

 

Opr. EK, fot. UM