Co jeszcze kryje się w dawnej cerkwi?

Ostatnio informowaliśmy o postępach prowadzonych prac renowacyjno-konserwatorskich przy dawnej cerkwi Opieki Matki Bożej znajdującej się na obrzeżach kańczuckiego rynku. Niedawno znów udało się odkryć kolejny kawałek historii tego miejsca, a Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o przekazaniu środków na dalsze prace.

 

Przypomnijmy, że dzięki pracom renowacyjno-konserwatorskim, które prowadzone były w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze, pod warstwami tynku odnaleziono w prezbiterium m.in. renesansowe freski przedstawiające wici roślinne, jabłka i święte postacie, starodawne dokumenty czyli tak zwaną kapsułę czasu z XIX wieku. Natomiast obecnie także podczas prac prowadzonych w cerkwi dokonano odkryć malowideł, a także przede wszystkim odnaleziono podpis biskupa prawosławnego z 1578 roku, co pozwala sądzić, że obiekty te są zdecydowanie starsze niż powszechnie sądzono i opisywano w różnych publikacjach. Miejsce to cały czas zresztą odkrywa po kawałku swoje kolejne tajemnice.

W ramach prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono pod posadzką świątyni stare monety z okresu Jagiellońskiego, a po zdjęciu pozostałych warstw tynkarskich

w transepcie, czyli w bocznej poprzecznej nawie, ujawniono jeszcze starsze polichromie -wspaniałego św. Mikołaja, który był zakryty warstwą cegieł i nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Także w transepcie, Chrystus na krzyżu – pięknie zachowana polichromia, a nad wejściem do świątyni – Ostatnia Wieczerza. W tej chwili trwają prace nad odnowieniem tych polichromii, a ostatnio Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył 50 tys. zł na dalsze prace renowacyjne tych polichromii – poinformował ks. Wojciech Pac, proboszcz Parafii pw. Michała Archanioła w Kańczudze, sprawujący opiekę nad obiektem.

Postępy prac śledzi na bieżąco radny Rady Miejskiej w Kańczudze Mirosław Hajnosz, który jako pasjonat lokalnej historii cieszy się, że na terenie miasta są prowadzone prace renowacyjne zabytkowych obiektów architektury sakralnej.

Niewątpliwie odkrycia te, to również doskonała okazja nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat naszej lokalnej historii, ale odkrywania jej na nowo. To także duża szansa na podniesienie turystycznej rangi Kańczugi – dodaje radny Hajnosz.

Warto także podkreślić, że w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz prowadzone prace renowacyjne zabytkowej cerkwi Rada Miejska w 2024 roku podjęła decyzję o przyjęciu uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej dla Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Kańczudze na realizację inwestycji pn. „Konserwacja i restauracja elewacji dawnej cerkwi greko-katolickiej pw. Opieki NMP w Kańczudze” oraz uchwałę dotyczącą Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta i Gminy Kańczuga.

 

DP