Chcesz podnieść swoje kompetencje zawodowe i nie wiesz jak to zrobić? Skorzystaj z oferty CKZiU w Jarosławiu. W tej szkole zyskasz nowe uprawnienia, kwalifikacje, zdasz egzaminy oraz wyszkolisz się na kursach. Oferta szkoły jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a dowodem potwierdzającym wysoką jakość kształcenia jest nie tylko wysoka zdawalność egzaminów zawodowych, ale również ostatnie sukcesy uczniów w konkursach ogólnopolskich.
Nie minął nawet miesiąc, jak na łamach Gazety Jarosławskiej w artykule pt. „Podwójne podium dla uczniów ZSTiO i CKZiU” informowaliśmy o sukcesie uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu, którzy odnieśli wielki sukces, zdobywając laury w dwóch prestiżowych ogólnopolskich konkursach technicznych: „Elektronika, by żyło się łatwiej”, który odbywał się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz „EL-ROBO-MECH” zorganizowanym na Politechnice Białostockiej. Jak się okazuje to nie jedyne sukcesy, jakie w ostatnim czasie odnieśli uczniowie CKZiU, dzięki współpracy nawiązanej z jarosławskimi szkołami ponadpodstawowymi. Dziś pragniemy poinformować, że 22 maja podczas uroczystej gali w Warszawskim Domu Technika NOT ci sami uczniowie odebrali nagrody w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice i Ochronie Środowiska, zajmując pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Uczniowie wystąpili tam z projektem „Elektryczny Asystent Mobilności”. Tym samym, który został nagrodzony w Gliwicach i w Białymstoku. – Dzięki sukcesom na Politechnice Białostockiej uczniowie uzyskali wyjątkowy przywilej – prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym, bez konieczności przechodzenia procesu rekrutacji – wyjaśnia Stanisław Pietluch, nauczyciel CKZiU, który wraz z Mariuszem Skupniem, nauczycielem ZSTiO czuwali nad całością projektu.
Na czym polega zwycięski projekt? Projekt „Elektryczny Asystent Mobilności” został stworzony przez Jakuba Mazurkiewicza, Jakuba Pyszniaka i Dominika Dziedzica (technik pojazdów samochodowych i technik automatyk) w pracowni samochodowej CKZiU, w ramach współpracy szkół ZSTiO oraz CKZiU. Nie jest to nic innego jak nowatorska przystawka z napędem elektrycznym, zaprojektowana z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przydaje się szczególnie w trudnym terenie. Urządzenie zostało wyposażone w moduł GSM, który informuje opiekuna o awarii lub napotkanych przeszkodach.
Pasmo sukcesów trwa
Młodzi inżynierowie z Jarosławia ani myślą spocząć na laurach. 29 maja odbyła się także gala podsumowująca XVIII edycję konkursu ,,Młody Innowator 2024/2025 w Warszawskim Domu Technika NOT. Wśród nagrodzonych znalazła się również ekipa z Jarosławia. – Ta współpraca obu placówek zaowocowała kolejnym sukcesem: III miejscem i tytułem laureata – podkreśla S. Pietluch.
Następne tygodnie zapowiadają się równie ciekawie. W dniach 3-5 czerwca mają odbyć się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG, gdzie już wiadomo, że I miejsce otrzymali projektanci „Elektrycznego Asystenta Mobilności”. Zaś 9 czerwca odbędzie się Festiwal Projektów z programu Akcelerator Pro organizowany przez Fundację INTERCARS. Tam został zgłoszony już całkowicie inny projekt, który również powstał w pracowni CKZiU, dzięki współpracy szkół. – Uczniowie ZSTiO odbywający zajęcia praktyczne w CKZiU wykonali „DriftTrike – pojazd do nauki driftowania i rekreacji” o napędzie elektrycznym oraz Samoobsługową stację do naprawy rowerów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki projektów – uchyla rąbka tajemnicy S. Pietluch.
Dlaczego CKZiU to najlepszy wybór?
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu jest jedyną placówką na terenie powiatu jarosławskiego, która oferuje bezpłatne kształcenie ogólne i zawodowe osobom dorosłym, niezależnie od poziomu posiadanego aktualnie wykształcenia. Zajęcia prowadzone na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem najnowszych technologii. – Staramy się kształcić nowocześnie, tak aby wychodzili od nas pracownicy posiadający jak najlepsze kwalifikacje i umiejętności, które są poszukiwane na rynku pracy – zwraca uwagę Łukasz Kiełbasa, wicedyrektor CKZiU, nadmieniając, że placówka kładzie nacisk na kształcenie praktyczne, a minimalizuje kształcenie teoretyczne. – Uczniowie mogą np. bezpłatnie zdobyć uprawnienia spawacza oraz odbyć kurs prawa jazdy, co otwiera im nowe ścieżki przy poszukiwaniu zatrudnienia – tłumaczy Ł. Kiełbasa.
Niewątpliwie atutem placówki jest również zdawalność egzaminów zawodowych, która w ostatnich latach kształtuje się na poziomie stu procent.
Oferta szkoły jest bardzo szeroka. Absolwenci szkół branżowych I stopnia mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia dającej możliwość uzyskania tytułu zawodowego technika oraz zdania egzaminu maturalnego. Osoby chcące uzupełnić swoje wykształcenie o egzamin maturalny mają możliwość podjęcia nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Kształcenie realizowane jest w formie stacjonarnej lub zaocznej. Absolwentom dowolnego liceum placówka oferuje kształcenie w szkole policealnej. Jej zaletą jest niewątpliwie możliwość łączenia pracy zawodowej lub kształcenia w dowolnej szkole ponadpodstawowej z równoległym kształceniem zawodowym na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
W CKZiU kształci się obecnie około 900 uczniów, z czego tylko około 100 to typowi uczniowie tej placówki pobierający naukę w liceum dla dorosłych oraz na kursach kwalifikacyjnych. Pozostałą część placówka kształci praktycznie w porozumieniu z Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących (na kierunkach: technik aranżacji wnętrz, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik gazownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, elektryk, murarz-tynkarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie) oraz Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (na kierunkach: technik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik pojazdów samochodowych).
TP