Będą nowe mieszkania

Budynek po dawnym „Metalsprzęcie” otrzymuje właśnie swoje drugie życie. Po upadku zakładu, który był największym pracodawcą na terenie gminy, latami stał opuszczony, przechodząc z rąk do rąk. Dwa lata temu obiekt został odkupiony przez Gminę Jawornik Polski, która chce przekształcić go w budynek mieszkalny. Prace już ruszyły.

 

„Metalsprzęt” upadł ponad 20 lat temu i przez dłuższy czas świecił pustkami, zmieniając po drodze właścicieli. Samorząd odkupił obiekt dwa lata temu za 600 tys. zł. Inwestycja zaczęła się zwracać poprzez wynajmowanie hali produkcyjnych, przy okazji powstało kilkadziesiąt miejsc pracy. Teraz przyszła kolej na uratowanie budynku biurowca i przekształcenie go w obiekt mieszkalny. Dzięki inwestycji powstanie tam piętnaście nowych mieszkań socjalnych oraz dwa mieszkania chronione. Każde z nich będzie miało do 50 m2 powierzchni i będzie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak zauważa wójt Gminy Jawornik Polski, Stanisław Petynia, zainteresowanie takimi lokalami jest spore, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy chcą się tu osiedlać i zakładać rodziny.

W środę, 7 czerwca, podpisana została umowa na przebudowę budynku, a tydzień później ruszyły pierwsze prace. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Samorząd otrzymał na ten cel ponad 5 mln 300 tys. zł, czyli 85% kosztów. Do tego, jak podkreśla wójt, gmina ma możliwość odzyskania VAT-u. Tym samym, będzie to stosunkowo niewielki wydatek z budżetu w porównaniu do rozmiaru inwestycji i zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Warto też dodać, że Jawornik Polski jest jedyną gminą wiejską wśród 25 samorządów, które otrzymało wsparcie w tej edycji rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

DP/fot. FB S. Petynia