Nie musimy wyjeżdżać poza powiat jarosławski by zwiedzić pałace, dwory, kościoły, cerkwie, czy odpocząć w ciszy i spokoju z dala od miejskiego zgiełku. Wystarczy wyruszyć poza Jarosław, aby zobaczyć cenne zabytki i nie tylko jakie posiada nasz powiat. Na początek zapraszamy na szlak kolejki wąskotorowej i ścieżki przyrodniczo- dydaktycznej. Jest to trasa zmotoryzowana lub rowerowa o długości 60 km. Wyruszamy w kierunku Szówska, dawnej własności księcia Jerzego Czartoryskiego.
Praktycznie od ronda jedziemy ścieżką rowerową, która wiedzie do Radawy. Ścieżka powstała w 2013 roku z inicjatywy gminy Wiązownica o długości 13 km, z czego 6 km trasy wiedzie wzdłuż lasu. W centrum wsi Szówsko, po lewej stronie drogi znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał w latach 1938- 1941. Wewnątrz możemy obejrzeć chrzcielnicę wykonana z dużej wazy chińskiej. Zegar na wieży pochodzi z przedwojennej krośnieńskiej fabryki zegarów wieżowych. Obraz Najświętszego Serca Jezusowego to prezent od prof. Adolfa Hyły, ucznia Jacka Malczewskiego.
Następnie kierujemy się w stronę Wiązownicy. W pobliżu skrzyżowania dróg znajduje się kościół pw. św. Walentego z 1926 roku, na którego ścianie umieszczono tablicę poświęconą tragicznym wydarzeniom z 17 kwietnia 1945 roku. W dali widoczny jest zarys lasów z leśniczówką Łapajówką. Z tego miejsca na odcinku 3,5 km rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna, która prowadzi do Radawy po nasypie dawnej kolejki leśnej Czartoryskich. Radawa-wieś letniskowa, malowniczo położona wśród lasów. W centrum wsi znajduje się kościół św. Anny z 1927 roku. Atrakcją jest zalew, powstały po wyrobisku piasku, zasilany wodą Lubaczówki.
Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”