85. rocznica deportacji mieszkańców Wietlina i Dresiny

W niedzielę, 9 lutego w Wietlinie odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę deportacji mieszkańców Wietlina i Dresiny na Sybir, do Kazachstanu i Besarabii, w trakcie której oddano hołd nie tylko ofiarom zesłania z Gminy Laszki, ale także ich potomkom, którzy pielęgnują pamięć o tych wydarzeniach.

 

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele Parafialnym w Wietlinie. Po wspólnej modlitwie, uczestnicy uroczystości prowadzeni przez poczty sztandarowe, przeszli pod budynek szkoły, na którym znajduje się pamiątkowa tablica, na której widnieje napis „Golgota Wschodu Mieszkańców Tej Ziemi”, upamiętniająca tragiczne losy mieszkańców Wietlina i kolonii Dresina. Uroczystość odbyła się przy udziale asysty wojskowej. Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt, nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz odczytanie Apelu Pamięci przez kpt. Jarosława Zabłockiego. Zwieńczeniem wydarzenia było oddanie salwy honorowej oraz złożenie kwiatów i zniczy.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam odśpiewany został Hymn Sybiraków oraz odbyło się uroczyste przywitanie wszystkich zaproszonych gości. Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie Szkoły Podstawowej w Wietlinie zaprezentowali poruszające programy artystyczne.

Przypomnijmy, że do tych tragicznych wydarzeń doszło 10 lutego 1940 r. niedaleko Wietlina, na terenie dawnej kolonii Dresina. Wówczas władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której wywieziono połowę rodzin zamieszkujących kolonię Dresina, na teren Syberii do obwodu omskiego. Pozostali osadnicy uciekli do Wietlina. Kolonia Dresina, gdzie jeszcze przed wojną tętniło życie, została całkowicie zniszczona. Obecnie stoi tam tylko krzyż.

 

Opr. EK, fot. UG