łos zabrał m.in. Andrzej Tokarz, syn więźnia z pierwszego transportu do Obozu koncentracyjnego Auschwitz - Kazimierza Tokarza (nr obozowy 282).

83. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz

Na Placu Więźniów KL Auschwitz, pod tablicą poświęconą pamięci wszystkich ofiar z Jarosławia i okolic, zebrani złożyli kwiaty oraz odmówili modlitwę. Tym gestem oddali hołd ofiarom w 83. rocznicę wywiezienia mieszkańców ziemi jarosławskiej pierwszym transportem do KL Auschwitz.

 

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu RP. W intencji zmarłych odmówiona została modlitwa „Anioł Pański”, którą prowadził ks. Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski, kapelan Wojska Polskiego. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia. Kilka słów do zebranych skierował Mariusz Trojak, wicestarosta jarosławski, który przypomniał losy wywiezionych do niemieckich obozów zagłady.

– Niektórzy pozostali tam na zawsze, niektórzy powrócili do swoich domów dając żywe świadectwo prawdy i bolesnych dziejów naszej Ojczyzny – mówił starosta.

O tym, jak szczególny to dzień w dziejach Jarosławia przekonywała Iwona Zelwach, prezes Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”, które wraz z Powiatem Jarosławskim jest organizatorem tego wydarzenia.

– Historia obozów Auschwitz rozpoczęła się w Jarosławiu 6 maja 1940 roku. To młodzi mieszkańcy, w większości uczniowie jarosławskich szkół zostali wywiezieni do niemieckiego obozu. Oddajemy im dzisiaj cześć i pamięć. Jest to naszym obowiązkiem – mówiła I. Zewach, przypominając te tragiczne wydarzenia z historii Jarosławia.

Prezes stowarzyszenia zwróciła również uwagę, że dziś próbuje się zakłamywać prawdę historyczną, ponieważ poza granicami naszego kraju czasem pojawiają się głosy, że były to polskie obozy, dlatego trzeba stanowczo temu zaprzeczać. Do kwestii tej odniosła się również w swoim przemówienia Anna Huk, członek zarządu Województwa Podkarpackiego, która zwróciła uwagę, że trzeba głośno mówić, jaka jest prawda, oraz że nie wolno nam o niej zapominać.

Głos zabrała również Maria Mielnicka-Talent, córka więźnia obozu Sachsenhausen Mieczysława Mielnickiego (nr obozowy 29 126) oraz inicjatorka powstania tablicy pamiątkowej, a także Andrzej Tokarz, syn więźnia z pierwszego transportu do Obozu koncentracyjnego Auschwitz – Kazimierza Tokarza (nr obozowy 282).

Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza i poczty sztandarowe z jarosławskich szkół. Podczas wydarzenia tradycyjnie nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci oraz oddana została salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

 

EK