75-lat pasji do muzyki, tańca i tradycji

W sobotę, 10 maja odbył się Jubileusz 75-lecia Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu, który zgromadził tancerzy i ich rodziny, absolwentów, pracowników i sympatyków placówki.

 

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, którą odprawił ks. prał. Marian Bocho, w asyście ks. Grzegorza Delmanowicza. Następnie uczestnicy tego wydarzenia przeszli w barwnym korowodzie do Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się główna część wydarzenia. Uczestników powitał Robert Drewniak, dyrektor POB, jak również muzyk, choreograf, akustyk i nauczyciel z 24-letnim stażem. Podczas wydarzenia R. Drewniak został uhonorowany odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W imieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej odznaczenie wręczył Tomasz Lorenc, II wicewojewoda podkarpacki. – To wyróżnienie to nie tylko moja zasługa, ale całej społeczności ogniska – tancerzy, nauczycieli, rodzin i wszystkich, którzy wspierają naszą misję – powiedział wzruszony R. Drewniak, przyjmując odznakę.

Tego dnia wyróżnione zostały również osoby szczególnie zasłużone dla ogniska: Anna Barszczewska, Izabela Krygowska oraz Greta Wyczawska-Dubaj – nauczycielki, które od lat kształtują taneczne talenty i podtrzymują niepowtarzalnego ducha placówki.

W części oficjalnej głos zabrali także zaproszeni goście, kierując wiele słów uznania z okazji Jubileuszu. Zwieńczeniem wydarzenia był wyjątkowy pokaz przygotowany przez uczniów POB. Program artystyczny obejmował różnorodne style – od tradycyjnych tańców polskich, takich jak mazur czy krakowiak, po współczesne choreografie. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami, a publiczność nie kryła wzruszenia, obserwując, jak młodzi tancerze z pasją kontynuują dzieło zapoczątkowane przed laty przez Lidię Nartowską. Całość dopełnił film dokumentalny przybliżający historię ogniska.

Przypomnijmy, że historia Państwowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu sięga roku 1950, kiedy to powstało Ognisko Choreograficzne. Założycielką i pedagogiem była nieżyjąca już Lidia Nartowska – wielka entuzjastka tańca, przyjaciel dzieci i młodzieży, autor wielu książek tanecznych, nagrodzona wieloma odznaczeniami państwowymi. Przełomową datą w dziejach placówki był 1 kwietnia 1951 r. W tym dniu Ognisko Choreograficzne zostało upaństwowione i przyjęło nazwę Państwowe Ognisko Baletowe, a 21 października 1995 r. imię założycielki – Lidii Nartowskiej.

Nauka prowadzona jest w cyklu czteroletnim o specjalnościach: taniec ludowy, taniec charakterystyczny, zabawy ruchowe, rytmika, umuzykalnienie oraz wiadomości o tańcu. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Obecnie placówka liczy około 300 uczniów.

 

EK