Żywa czy sztuczna, klasyczna czy na pniu?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego wiele osób zapewne stanie przed wyborem świątecznego drzewka, a to jak wiadomo, proste nie jest.

 

Podstawowe pytanie, które pojawia się przy wyborze świątecznego drzewka, dotyczy tego, czy będzie ono żywe, czy sztuczne. Niestety jakiego wyboru, by nie dokonać to i tak dopiero połowa sukcesu, bo wybór jest przeogromny.

Żywą choinkę można kupić prosto z lasu. Sprzedaż prowadzą okoliczne nadleśnictwa. W Nadleśnictwie Jarosław sprzedaż choinek z plantacji ruszyła w czwartek, 15 grudnia i prowadzona będzie do piątku 23 grudnia w godzinach od 8 do 14 z wyjątkiem sobót i niedziel. Sprzedaż odbywa się na placu tuż przed budynkiem Nadleśnictwa Jarosław (Koniaczów 1L).

Choinkę świerkową o wysokości do 1,5 m można nabyć już za 30 zł, za taką do 2,5 m trzeba zapłacić 40 zł. Za większe trzeba zapłacić odpowiednio więcej.

W Nadleśnictwie Sieniawa sprzedaż choinek prowadzona będzie w dniach 15-22 grudnia w godzinach od 8.30 do 13.30 oraz w poszczególnych leśnictwach w dniach 15-22 grudnia w godzinach od 7.30 do 13.30. Ceny kształtują się podobnie jak w Nadleśnictwie Jarosław. Zaczynają się od 30 zł za choinkę do 1,5 m wysokości. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą zakupić choinkę już za 24 zł.

Sprzedaż choinek prowadzona jest również przy siedzibie Nadleśnictwa Kańczuga przy ul. Węgierskiej 32 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -14.00 w okresie 12-24 grudnia. Za drzewko do 1,5 m trzeba zapłacić 25 zł, od 1,6 m do 2,5 m – 42 zł, zaś od 2,6 m do 5,0 m – 63 zł. W innych punktach sprzedaży, w sklepach czy marketach ceny żywych drzewek są nieco wyższe. W niektórych punktach oferowana jest również sprzedaż z dostawą do domu. Rozwiązaniem dogodnym dla nielicznych osób jest zakup żywych choinek w donicach, które po światach przy odrobinie szczęścia udaje się przesadzić do gruntu.

Która choinka postoi najdłużej? W mieszkaniu ponoć najdłużej postoi sosna pospolita (około miesiąc) bądź jodła kaukaska (około 1,5 miesiąca). Jednak czasami drzewko może zacząć gubić igły dużo szybciej. Przyczyną może być zbyt wysoka temperatura pomieszczenia, zbyt niska wilgotność i brak wody. Okazy, które długo leżały w magazynie, lub sklepie też nie postoją długo. Aby sprawdzić, czy choinka jest świeża, należy obejrzeć pień w miejscu obcięcia – powinien być wilgotny, klejący z widoczną żywicą.

 

Jeśli nie żywa to może sztuczna?

Wybór na rynku sztucznych drzewek również łatwy nie jest. Miniaturki sztucznych choinek można nabyć już od kilku do kilkunastu złotych. Za większe okazy trzeba zapłacić odpowiednio więcej, np. koszt 90-centymetrowej choinki waha się w przedziale 50-100 zł, a 180-centmetrowej od przeszło stu nawet do kilkuset złotych. Obecnie nowoczesne sztuczne choinki w niczym nie przypominają już tych sprzed lat. Są rozłożyste i gęste. Występują one w różnych odcieniach zieleni, a niekiedy nawet bieli. Mniej lub bardziej ośnieżone, czasem z domieszką brązu tworzą niepowtarzalny efekt wizualny. Czasami w sprzedaży można też spotkać choinki w innych rzadziej występujących kolorach jak np. złotym, srebrnym, czerwonym niebieskim czy nawet czarnym.

Hitem ostatnich sezonów, który nadaje tradycji nowoczesnego wymiaru, są choinki na pniu, lecz te, jak i wszystkie inne jednym się podobają, innym nie. Ich koszt to około 200 zł. Buszując w Internecie w poszukiwaniu świątecznego drzewka, można natknąć się również na inne bardziej wymyślne okazy, jak np. choinka sypiąca śniegiem, która zawiera nie tylko radosną melodyjkę, świąteczne ozdoby i światełka, ale także sztuczny śnieg, który sypie się z drzewka po włączeniu, tworząc odpowiednią świąteczną atmosferę. Koszt takiego okazu to około 850 zł.

 

Po co ubiera się choinkę?

Tradycja ubierania choinki wywodzi się z Niemiec. Na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Świąteczna choinka jest pełna symboliki, a ozdoby nie były dobierane przypadkowo. Choinka symbolizuje wieczne życie i nadzieję, światełka dawały kojące światło, a ozdoby stanowiły dobrą wróżbę i miały zapewniać domownikom wszystko to co najważniejsze i najlepsze: spokój, zdrowie, szczęście i dobrobyt. Dziś symbole odeszły w zapomnienie, a choinka jest symbolem świąt i wspaniałą ozdobą domu, na której wiesza się wszelkiego rodzaju dekoracje: bańki, zawieszki choinkowe w różnych kształtach i wzorach wykonane np. z drewna, filcu, czy papieru, kolorowe i lśniące łańcuchy, lampki choinkowe, suszone owoce, czy domowej roboty świąteczne pierniki.

 

EK