Zwiedzali tarnowskie muzea

Pod koniec listopada kańczuccy seniorzy uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa, gdzie zwiedzili ciekawe ekspozycje muzealne w oddziałach stanowiących lokalne oddziały Muzeum Okręgowego.

 

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Etnograficznego, w którym znajduje się stała ekspozycja związana z życiem i kulturą romską oraz wystawa czasowa pt. „Moja Afryka”. Później seniorzy zwiedzili zabytkowe kamienice Tarnowa wraz z pomnikiem Adama Mickiewicza i udali się na rynek do ratusza, w którym mieści się Galeria Sztuki Dawnej. Ostatnim akcentem było zwiedzenie Muzeum Historii Tarnowa i regionu oraz wysłuchanie wykładu Anny Czerwińskiej na temat rodu Sanguszków oraz m.in. znanego wynalazcy Józefa Szczepanika, którego nazywano polskim Edisonem.

Współorganizatorami wyjazdu byli Mirosław Hajnosz – przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze oraz Fundacja Galicja Semper Fidelis w ramach projektu pt. Podkarpackim Seniorom-wsparcie i szacunek. Projekt dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2022. Patronat honorowy nad Projektem Podkarpackim Seniorom-wsparcie i szacunek sprawują: Anna Schmidt – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania oraz Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki.

DP/fot. org