Znowu dwukierunkowa

KAŃCZUGA: Na początku września ubiegłego roku na terenie miasta została wprowadzona nowa organizacja ruchu, na podstawie której m.in. ul. Witosa stała się jednokierunkowa. Spowodowało to zdecydowany sprzeciw części mieszkańców.

 

Decyzję poprzedziły obserwacje pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Kańczudze, została też ona zatwierdzona przez Starostę Przeworskiego. Władze Kańczugi argumentowały wtedy, że wprowadzone zmiany poprawią bezpieczeństwo oraz usprawnią ruch pieszy i kołowy. Ze zmianami nie zgadzali się jednak mieszkańcy domagając się powrotu poprzedniego oznakowania drogowego na ul. Witosa. Z petycją do Zarządcy Dróg Gminnych, czyli Burmistrza, wystąpił przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe, Mirosław Hajnosz. Sprawę poparła również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przeworsku, będąca zarządcą zasobów mieszkaniowych na osiedlu. Wśród głównych argumentów wymieniano przede wszystkim tworzenie się w godzinach szczytu zatorów drogowych na ul. Słowackiego, która stała się głównym dojazdem do osiedla oraz do wielkopowierzchniowego sklepu, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy okolicy. Pod petycją w sprawie przywrócenia ruchu dwukierunkowego na ul. Witosa podpisało się 242 osoby.

 

Wizja lokalna

Nasze działania doprowadziły do przeprowadzenia 22 października wizji lokalnej przez Powiatową Komisję ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wzięli też w niej udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, władz miasta oraz zainteresowani mieszkańcy. Komisja po przyjrzeniu się sprawie na miejscu, przychyliła się do naszego wniosku – opowiada M. Hajnosz.

Koniec końców udało się więc doprowadzić do decyzji o powrocie do poprzedniej organizacji ruchu na tej ulicy. Jak informuje Przewodniczący Zarządu Osiedla, dokumentacja była zatwierdzona ok. połowy stycznia. Na fizyczne zmiany przyszło jednak mieszkańcom poczekać nieco dłużej. Podczas sesji pod koniec lutego zapowiedziano, że oznakowanie zostanie wymienione przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych, najprawdopodobniej w czasie około dwóch tygodni. Tak też się stało. Od piątku, 12 marca, ul. Witosa znów jest dwukierunkowa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że również mieszkańcy os. Armii Krajowej nie zgadzali się z nową organizacją ruchu wprowadzoną na ich osiedlu. Tam również zbierano podpisy w tej sprawie i wszystko wskazuje na to, że i tutaj zapadnie podobna decyzja skutkująca powrotem do dawnego oznakowania.

 

DP