Znaleźli sztylet z epoki brązu

W ubiegłym tygodniu na terenach należących do Nadleśnictwa Sieniawa odnaleziono blisko 20-centymentrowy sztylet pochodzący z epoki brązu.

 

Odkrycia dokonał Krzysztof Opic, poszukiwacz zrzeszony w Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznym „Galicja”, które działa na pozwoleniu od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Krzysztof jest pasjonatem historii minionych epok, przemierza podkarpackie tereny głównie w poszukiwaniu pozostałości minionych wojen. Tydzień temu, na udostępnionym do celów poszukiwawczych przez Nadleśnictwo Sieniawa terenie, K. Opic natrafił na sztylet z epoki brązu, który po konsultacji z archeolog Małgorzatą Pałeczką z WKZ w Przemyślu, został podjęty. Miejsce zabezpieczono, niewykluczone że znajdują się tam kolejne, ciekawe artefakty oczekujące na odkrycie. Odnaleziony sztylet to duże zaskoczenie. Na razie nie można z całą stanowczością stwierdzić, do którego okresu można przypisać znalezisko, dopiero szczegółowe badania powiedzą więcej.

Członkowie SEH „GALICJA” wraz z delegacją z Nadleśnictwa Sieniawa oraz Małgorzata Pałeczka z Wojewódzkiego Urzędu konserwatorskiego w Przemyślu.

Prawdopodobnie sztylet ten związany jest z kulturą Otomani-Füzesabony i jest pierwszym takim zabytkiem odkrytym w naszym kraju. Najbliżej podobne artefakty odkryto prawdopodobnie jedynie w Czechach – opowiada poszukiwacz.

Sztylet z epoki brązu to nie jedyne tegoroczne znalezisko Krzysztofa Opica. Choćby w czerwcu dokonał on odkrycia dwóch średniowiecznych toporów i siekierki z epoki brązu, kiedy prowadził poszukiwania przy pomocy detektora metali w okolicy Jarosławia.

DP/fot. eksploracjagalicja.pl