Zbiórki się nie odbyły

Co roku, w dzień Wszystkich Świętych, odwiedzając groby naszych bliskich mogliśmy wziąć udział w kwestach prowadzonych zarówno na jarosławskich, jak i przeworskich cmentarzach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. W tym roku było inaczej.

 

Przez ostatnie 10 lat harcerzy z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerzy „Kresy” można było spotkać 1 listopada na Starym Cmentarzu w Przeworsku. Odwiedzający groby swoich bliskich chętnie wrzucali do puszki większe i mniejsze kwoty. Tylko rok temu udało się zebrać blisko 7,5 tys. zł. Tego roku kwesta w takiej formie nie była, niestety, możliwa. Powstała internetowa zbiórka, na której, do jej zakończenia 8 listopada, udało się zgromadzić niecałe 1,2 tys. zł.

Wciąż zbieramy odpowiednią kwotę, która pozwoli na rzetelny, całościowy remont wyjątkowego pod względem artystycznym i historycznym nagrobka z czerwonego piaskowca należącego do mjra artylerii konnej Mariana Patronowicza, sodalisa mariańskiego. Jest to wymagająca inwestycja, która swoim efektem może cieszyć nas wszystkich już w kolejnych latach – piszą w treści zbiórki organizatorzy.

 

Nie odbyła się również kwesta organizowana przez Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy, działający przy SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu. To pierwszy taki przypadek od 27 lat, kiedy corocznie wolontariusze pojawiali się z puszkami przed bramą jarosławskiego Starego Cmentarza. Organizatorzy zapowiedzieli, że jeśli sytuacja na to pozwoli, spróbują zorganizować kwestę w tradycyjnej formie, ale w późniejszym, bezpieczniejszym terminie, np. przy okazji świąt Wielkanocnych.

 

DP/fot. org.