Zbigniew Zieliński – założyciel Fundacji im. Heleny i Tadeusza Zielińskich

W tym roku przypada 30 rocznica założenia Fundacji, której głównym celem jest pomoc materialna dla najzdolniejszej młodzieży. Fundator Zbigniew Zieliński, syn Tadeusza i Heleny urodził się 4 lipca 1923 roku w Jarosławiu w rodzinie o głębokich korzeniach patriotycznych i tradycjach wojskowych. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej im. Stanisława Konarskiego oraz II Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, którego nie ukończył ze względu na wybuch II wojny światowej.

Mając 16 lat, młody Zbigniew jako ochotnik wstąpił do wojska. Z 24 Pułkiem Artylerii Lekkiej z Jarosławia brał udział w ciężkich walkach nad Dunajcem oraz na szlaku od Tarnowa do Lwowa, gdzie trafił do niewoli sowieckiej, z której uciekł. Po powrocie do Jarosławia podjął pracę i naukę w Szkole Budowlanej w Jarosławiu, którą ukończył w 1942 roku. Równocześnie uczęszczał na kursy tajnego nauczania z zakresu liceum humanistycznego, które ukończył w 1943 roku uzyskaniem świadectwa dojrzałości. W 1943 roku ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych. Po wyzwoleniu w 1945 roku rozpoczął studia na Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, uzyskując w 1950 roku dyplom inżyniera mechanika, magistra nauk technicznych. W 1960 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1966 roku docenta habilitowanego. W 1969 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, następnie do Republiki Południowej Afryki, podejmując pracę w laboratorium przy kopalni diamentów.

Po powrocie z zagranicy w 1992 roku stworzył Fundację, nazywając ją imieniem swoich rodziców, której głównym celem jest pomoc najzdolniejszej młodzieży. W 2002 roku zmieniono nazwę Fundacji na Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Zbigniew Zieliński zmarł w 2003 roku, pochowany został na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. Fundacja jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, działająca w sferze zadań publicznych. Jednym z celów statutowych Fundacji jest upamiętnianie miejsc walk i męczeństwa i osób z tym związanych. Twórca Fundacji w czasie II wojny światowej stracił ojca w Katyniu. Osobiście brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku. W ramach koordynowania programu „Katyń … ocalić od zapomnienia” Fundacja realizuje program upamiętnienia oficerów WP i Policji, zamordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie poprzez posadzenie   „Dębu Pamięci” w hołdzie bohaterom.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” w ramach współpracy życzy Fundacji dalszych owocnych działań, zgodnie z założonymi celami statutowymi na rzecz społeczności lokalnej w Jarosławiu i powiecie, szczególnie w kierunku edukacyjnym, charytatywnym i patriotycznym.

 

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”