Zatrzymani kolejni e-podrywacze dziewczynek

W niedzielę, 22 kwietnia jarosławska grupa tropiąca podejrzanych o pedofilię opublikowała na profilu fb kolejny film z zatrzymania młodego mężczyzny, który korespondował z osobą podającą się 13-latkę. Treść rozmów miała seksualny charakter. W jarosławskiej Prokuraturze Rejonowej było ostatnio pięć takich spraw. Ta może być szósta. Dwie już się zakończyły. Pozostałe są świeżymi doniesieniami.

 

Na ostatnio opublikowanym filmie pokazano twarz podejrzewanego, a on sam podaje sporo szczegółów pozwalających określić kim jest i skąd pochodzi. Mówi nawet o swojej rodzinie. Podobnie jak 23-latek zatrzymany 5 marca w Przeworsku sprawia wrażenie zagubionego i nie bardzo zdającego sobie sprawę z tego, co się dzieje. Przyznaje, że korzystając z możliwości Internetu prowadził konwersację o charakterze seksualnym z kimś, kto podawała się za nieletnią dziewczynkę. – To się Januszek doigrał – skomentowano film. Mężczyzna, podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, został zatrzymany przez policję.

Jak informuje Agnieszka Kaczorowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu aktualnie toczą się trzy tego typu sprawy. Wszystkie są zakwalifikowane jako usiłowania. Młodzi mężczyźni są podejrzewani o popełnienie przestępstwa opisanego w art. 200a, § 2 Kodeksu Karnego, który mówi o elektronicznej korupcji seksualnej małoletniego. Przepis określa, że za składanie seksualnych propozycji przy pomocy systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Sprawy prowadzone w jarosławskiej prokuraturze dotyczą korespondencji podejrzanych z osobą dorosłą, która podawała się za dziewczynkę. Jak tłumaczy prokurator sprawca myśli, że pisze z nieletnią. Dąży do spotkania z nią, a w rzeczywistości koresponduje z dorosłym. Jest to traktowane jako nieudolne usiłowanie przestępstwa, czyli jest zamiar, ale nie ma możliwości zrealizowania. Pozostaje odpowiedzialność.

Sprawy dwóch odpowiadających za nieudolne usiłowanie uwiedzenia nieletnich dziewcząt zostały już zakończone. Przyznali się, wyrazili skruchę i dobrowolnie poddali karze. Dostali kilkumiesięczne wyroki w zawieszeniu. Trzy sprawy się toczą. Pierwszy z nawiązujących za daleko idącą rozmowę z niby małolatą pochodzi z powiatu lubaczowskiego. Ma 30 lat. Korespondował między 14 a 18 marca. Tu prokurator zlecił opinię psychiatryczną i psychologiczną. Druga sprawa to 25-latek z gminy Pruchnik. On namawiał nieudolnie na seksualne przeżycia między końcem marca. Nieudolny amant w wieku 28 lat z gminy Radymno też odpowie za swoje zamiary, chociaż okoliczności wskazują, że nigdy by ich nie spełnił.

Tropiciele e-pedofilów publikują filmy z zatrzymań. Zdarza się, że pokazują na nich twarz podejrzewanego oraz są informacje pozwalające dokładnie namierzyć osobę. Razem ze stróżami prawa przypominamy, że umieszczanie w mediach publicznych informacji pozwalających określić osobę jest możliwe tylko za jej zgodą. Zgodę może również wydać sąd lub prokuratura. W innym przypadku jest to działanie karalne ścigane na drodze prywatnoskargowej.

 

erka/Fot.facebook