Kolekcja jarosławskiego Muzeum powiększyła się o kolejne kilkanaście obiektów, dzięki przekazanym w darze dla instytucji czarno-białym grafikom.
– Do zbiorów trafiła m.in. cała seria ilustracji, obrazujących sceny z powstania tyrolskiego przeciwko Francuzom i Bawarczykom w 1809 roku oraz grafika przedstawiająca putto – nagiego aniołka, trzymającego w lewej dłoni trąbkę, a prawą przytrzymującego lirę. Niewielkich rozmiarów praca jest sygnowana. Jej autorem jest najprawdopodobniej Oliviero Gatti (1579–1648), włoski malarz i rytownik – informuje Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.
Ciekawym nabytkiem są także drzeworyty autorstwa współczesnego artysty Tadeusza Grajpela, uznawanego za jednego z największych polskich specjalistów w dziedzinie drzeworytnictwa. – Ich motywem przewodnim jest Danse Macabre, a śmierć tańcuje na nich z przedstawicielami różnych stanów społecznych i profesji, m.in. biskupem, szlachcicem, czy damą. Motyw tańca śmierci został zaczerpnięty z niemieckiego wydawnictwa o tym samym tytule z roku 1490 – informuje muzeum.
Eksponaty trafiły do zbiorów Muzeum jako darowizna od Katarzyny Sosenko – historyka sztuki i antykwariusza prowadzącego antykwariat i pracownię wnętrz Sosenko Home Decor w Krakowie, która jest również prezesem Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków zarządzającą kolekcją i zbiorami rodzinnymi.
Opr. EK, fot. org.