Zabytkowa studnia wróciła na miejsce

Zabytkowa studnia zlokalizowana w centralnej części Placu Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu została naprawiona.

 

Zabytkowa studnia, która znajdowała się przed jarosławską Kolegiatą została zniszczona w sierpniu ubiegłego roku. Odpowiedzialnym za ten czyn okazał się 62-letni mieszkaniec Jarosławia, który cofając samochodem osobowym nie zachował należytej ostrożności i uderzył w zabytkową pompę uliczną. Jej obudowa została wówczas całkowicie zniszczona.

– Metalowy stelaż obudowy i listwy zostały mocno pogięte, a deski wypełniające jej ścianki i zadaszenie połamane. Sama pompa została również uszkodzona. Żeliwna konstrukcja, na której zamontowany jest mechanizm został połamany, a elementy mechanizmu pogięte i przemieszczone w skutek uderzenia. Uszkodzeniu uległa także kolumna z wylewem wody, a jej element poziomy (wylewka) został odspojony. Na innych elementach żeliwnych w tym na podstawie kolumny zauważyć można odspojenia i pęknięcia – informował po oględzinach Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Wszystkie elementy studni zostały podane naprawie. Po kilku miesiącach żmudnych prac studnia powróciła na miejsce i znów cieszy oko swym widokiem.

Przypomnijmy, że studnia, która znajduje się przed jarosławską Kolegiatą powstała pod koniec XIX wieku w zakładach Wilhelma Knausta we Wiedniu. Ze względu na posiadane wartości została włączona do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

 

EK