W dniach 27-29 września odbywał się V Festiwal Muzyczny im. Jana Kusiewicza, organizowany na cześć wybitnego polskiego tenora, pochodzącego z Rzeplina. Koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników, podobnie jak lekcje śpiewu, w których wzięli udział uczniowie szkół muzycznych z całego województwa.
W piątek, 27 września rozpoczął się V Festiwal Muzyczny im. Jana Kusiewicza. – To wyjątkowe wydarzenie, które stało się już ważnym punktem kulturalnej mapy naszego regionu, a jego jubileuszowa, piąta edycja jest dla nas wszystkich powodem do dumy i ekscytacji – mówił Kamil Dziukiewicz, starosta jarosławski, na inauguracji festiwalu.
Pierwszego dnia festiwalu odbył się spektakl operowy Dominika Lasoty „Kamizelka” na podstawie noweli Bolesława Prusa. W rolach głównych wystąpili: Jadwiga Kot-Ochał (sopran), Jacek Ścibor (tenor), Marcin Kasprzyk (fortepian), Martyna Lasota (dyrygent), Orkiestra ZPSM im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, Chór Żeński Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jarosławiu oraz tancerki Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.
Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od warsztatów wokalnych, w których wzięli udział uczniowie szkół muzycznych klas śpiewu z całego województwa. Tegoroczne „Mistrzowskie Lekcje Śpiewu” poprowadził prof. dr hab. Piotr Kusiewicz, syn Maestro Jana Kusiewicza, wykładowca Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Przy fortepianie towarzyszył mu Mateusz Lasatowicz z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Nad przebiegiem warsztatów czuwał prof. dr hab. J. Ścibor, dyrektor artystyczny i programowy festiwalu, w towarzystwie Grażyny Seredy, dyrektor ZPSM w Jarosławiu. Tego dnia odbył się również drugi z trzech koncertów tegorocznego wydarzenia muzycznego, który jest hołdem składanym naszemu rodzimemu artyście. Salę koncertową ZPSM wypełniły dźwięki „Ponadczasowych Przebojów Opery, Operetki i Musicalu” za sprawą wspaniałych artystów: Ewy Tracz (sopran), Stanisława Dudy (baryton) oraz M. Lasatowicza.
Tegoroczny festiwal zakończył recital wokalno-aktorski w wykonaniu solistki Chorzowskiego Teatru Rozrywki pt. „Międzywojenna miłość”. W programie znalazły się m.in przeboje: L. Halamy, H. Ordonówny, St. Górskiej, czy T. Mankiewiczówny. Na scenie wystąpili: Paulina Magaj-Szpak (wokal) oraz Radosław Michalik (fortepian).
Warto przypomnieć, że Jan Kusiewicz był wybitnym polskim tenorem, mistrzem bel canta i niekwestionowanym królem oper włoskich, znanym z wyjątkowo pięknego głosu. Mimo kariery w Gdańsku i występów na scenie opery, zawsze z sentymentem wracał do swoich korzeni w Rzeplinie. Jego talent doceniany był w kraju i za granicą.
EK, fot. org.