Za nami XI edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, podczas którego uczczono pamięć lokalnych bohaterów braci: Tadeusza i Edwarda Cieślów pochodzących ze Studziana oraz ks. Antoniego i Stanisława Olejarków z Grzęski. W wydarzeniu wzięło udział 237 uczestników, co sprawiło, że był to jeden z największych biegów tego typu.
W biegu uczestniczyli zarówno doświadczeni sportowcy, dzieci, jak i osoby, które na co dzień nie angażują się w aktywność fizyczną. Ta coroczna inicjatywa przypomina nam wszystkim o „Żołnierzach Wyklętych” i ich walce przeciw sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu się ZSRR.
Pierwsi na trasę wyruszyli bardziej doświadczeni biegacze, którzy zmierzyli się z dystansem 9 km. Trasa prowadziła z Grzęski przez Gwizdaj i Studzian do Przeworska. Bezpieczeństwo uczestników zapewniali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz gminne jednostki OSP. Kolejny start to bieg na dystansie 1963 metrów. Liczba ta nie jest przypadkowa – symbolizuje pamięć o żołnierzach, dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku, a którzy kontynuowali walkę przeciwko narzuconemu ustrojowi. Ostatni „Niezłomny”, Józef Franczak „Laluś”, został zastrzelony właśnie w 1963 roku. Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w biegu na dystansie 480 metrów. Na mecie na wszystkich uczestników czekały dyplomy, medale, gratulacje oraz ciepły posiłek – tradycyjna wojskowa grochówka. Osoby z najlepszymi wynikami w swoich kategoriach otrzymały również nagrody, które wręczyli wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, zastępca Wójta Teresa Wielgos, dyrektor MOSiR w Przeworsku Grzegorz Łuczyk, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Sabina Południak, radna Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak, radni Rady Gminy Przeworsk: Grzegorz Pieniążek, Antoni Żyła oraz w imieniu rodziny Olejarków – Agata Kiełb.
Na poszczególnych dystansach w kategoriach Open najszybsi okazali się: Miguel Bernad Gil, Maciej Hasiak oraz Bartłomiej Telega (bieg na 9 km); Kamil Hałoń, Norbert Czepiel oraz Mateusz Tytuła (bieg na 1963 m); Mikołaj Kiełboń, Anna Saczek oraz Hanna Urban (bieg dla dzieci na 480 m).
Organizatorem wydarzenia na szczeblu ogólnopolskim była Fundacja Wolność i Demokracja, a na poziomie lokalnym – Gmina Przeworsk i Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku. Współorganizatorami byli Burmistrz Miasta Przeworska, Przeworski Szczep Harcerski oraz Biblioteka Publiczna Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach, a wydarzenie wsparła firma Timekeeper.
Tegoroczna edycja biegu „Tropem Wilczym” ponownie udowodniła, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż żywa, a wspólne uczestnictwo w wydarzeniu to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także lekcja historii i patriotyzmu dla każdego.
MP