Wystawa o Jarosławskim Złotym Wieku

Od soboty, 14 grudnia 2024 roku, w Muzeum w Jarosławiu można oglądać nową wystawę stałą zatytułowaną „Miasto. O jarosławskim Złotym Wieku”. „Ekspozycja odkrywa na nowo okres największej świetności Jarosławia w XVI i XVII wieku, kiedy na odbywające się tu coroczne jarmarki przybywali kupcy z całej Europy oraz krajów Orientu” – mówi kurator wystawy Adriana Pobuta z jarosławskiego muzeum.

 

– W XVI i XVII wieku Jarosław był prężnie działającym ośrodkiem handlowym, czerpiącym pełnymi garściami z faktu dogodnego położenia geograficznego na przecięciu ważnych szlaków handlowych – opowiada kustosz A. Pobuta. – Miasto rozwijało się w tym czasie pod rządami mądrych i zaradnych właścicieli (w tym silnych i światłych kobiet), którzy umieli wykorzystać sławę wielkich jarmarków jarosławskich dla umocnienia swojej pozycji i ugruntowania znaczenia gospodarczego Jarosławia – nadmienia.

Jak tłumaczy dalej A. Pobuta, „Jarmarki stały się swoistym motorem napędowymi do rozwoju rzemiosła, przemysłu, ale także kultury. W okresie Złotego Wieku powstają ogromne fundacje kościelne, w tym kolegium jezuickie, a w zabudowie przyrynkowej kształtuje się charakterystyczny tylko dla Jarosławia typ kamienicy handlowej, nazwany jarosławską kamienicą wiatową”.

Na ekspozycji można zobaczyć jest ponad 500 obiektów obrazujących czasy świetności miasta, w tym meble, obrazy, stroje i wyroby rzemiosła. Wśród nich znajdą się m. in. monety z XVII-wiecznych skarbów z rejonu Jarosławia, unikatowy, XVII-wieczny fresk z wizerunkiem Chrystusa przeniesiony z jednej z jarosławskich kamienic, czy też kotwicę ze statku rzecznego wydobytą z przepływającej przez miasto rzeki San.

Oprócz eksponatów z doby renesansu i baroku, na wystawie znalazło się również kilkanaście rysunków wykonanych przez Jana Sasa-Zubrzyckiego, wybitnego architekta przełomu XIX i XX wieku.

 

Wyjątkowe miejsce i data

Jednym z najważniejszych zabytków „Złotego Wieku” miasta jest także miejsce, w którym jest prezentowana wystawa. Jarosławskie muzeum mieści się w przeszło 450-letniej kamienicy Orseettich, uważanej za jedną z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce. – Wystawa pt. „Miasto. O jarosławskim Złotym Wieku” jest prezentowana w dawnym sklepie wschodnim kamienicy Orsettich, do którego wchodzi się przez oryginalne drewniane odrzwi z XVII w. – mówi Konrad Sawiński, dyrektor muzeum.

Okazuje się także, że data otwarcia ekspozycji nie jest przypadkowa.- 13 grudnia 2025 roku minie dokładnie 100 lat od założenia Muzeum w Jarosławiu – tłumaczy K. Sawiński. – Wystawa poświęcona „Złotemu Wiekowi” miasta, dostępna od 14 grudnia otwiera w ten sposób obchody roku jubileuszowego – wyjaśnia.

 

Opr. EK