Wypromujmy przeworskie wzory

W ramach projektu „Wzornik przeworski” powstała wystawa etnograficzna, gdzie można obejrzeć blisko 50 wzorów powstałych lub zachowanych na przedmiotach pochodzących z okolic Przeworska.

 

Wzory zawarto m.in. na odświętnych strojach ludowych, meblach, okuciach kowalskich i makatkach. Wszystkie są do obejrzenia do 13 czerwca w Galerii „Magnez” działającej przy przeworskim muzeum. Jak zaznacza autorka ekspozycji, etnograf Katarzyna Ignas, projekt ma pomóc w identyfikacji i popularyzacji regionalnego zdobnictwa. Ma też zachęcić do wykorzystywania go na produktach codziennego użytku – wzornik przeworski będzie można pobrać w formie cyfrowej ze strony www.muzeum.przeworsk.pl.

Istotne jest, by lokalna społeczność znała i doceniała wzory stosowane i występujące na lokalnym terenie. Głównym walorem lokalnego zdobnictwa niekoniecznie jest jego bogactwo plastyczne, lecz fakt, iż jest rodzime i wiąże się z nim lokalna tradycja – mówi Katarzyna Ignas, autorka ekspozycji.

Inspiracją do powstania wystawy „Wzornik przeworski” była współpraca Muzeum w Przeworsku z Fundacją Rzeszowską oraz z Fundacją Tradycyjna Zagroda. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

 

DP