Wypadek 12-latka na quadzie

Do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany został 12-letni chłopiec, który stracił panowanie na quadem, którym kierował. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci.

 

Informacja o wypadku 12-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego, który kierował quadem wpłynęła do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu w czwartek, 17 sierpnia po godzinie 14. Do zdarzenia doszło na drodze gruntowej w Wólce Pełkińskiej.

– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że nastolatek z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn, jadąc drogą gruntową, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na skarpę, a następnie doprowadził do wywrócenia pojazdu – informuje asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Na miejsce zadysponowany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przewiózł chłopca do szpitala. Obecnie chłopiec pozostaje na leczeniu.

– Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane w trakcie prowadzonego postępowania – mówi A. Długosz. – Apelujemy przede wszystkim do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami – dodaje.

 

Quad dla dziecka?

Quady to bardzo mocne i często niebezpieczne pojazdy. Niemniej jednak, zdarza się że już 9-, 10-letnie dzieci otrzymują takie pojazdy od swoich bliskich z okazji różnych uroczystości, jak np. pierwsza komunia święta. Należy jednak pamiętać, że wedle przepisów, nie jest to wiek na samodzielne przejażdżki.

– Czterokołowce to nie zabawka! Pojazdy tego typu muszą być zarejestrowane, a jadąca nim osoba musi posiadać uprawnienia do kierowania. Technika jazdy czterokołowcem jest specyficzna i bardzo łatwo dochodzi do jego wywrócenia, a od tego już tylko krok do tragedii – przypominają policjanci.

Quady, w zależności od kilku zmiennych, mogą być traktowane według przepisów albo jako czterokołowce, albo jako czterokołowce lekkie. Czterokołowce to pojazdy samochodowe (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla) przeznaczone do przewozu osób lub rzeczy. Jeśli pojazd przewozi osoby, jego masa własna nie może przekraczać 400 kilogramów. Jeśli rzeczy – 550 kilogramów. Z kolei czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a jego prędkość maksymalna sięga najwyżej 45 km/h. Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1 (można je uzyskać w wieku 16 lat), a czterokołowcami lekkimi mogą kierować posiadacze prawa jazdy kategorii AM (o takie uprawnienia można starać się mając skończone 14 lat). Młodsze osoby nie powinny prowadzić żadnego quada. Posiadacze kategorii prawa jazdy B1 lub B mogą prowadzić quady o dowolnej mocy i pojemności silnika.

Czterokołowce są w chwili obecnej podrodzajem pojazdów o nazwie „samochodowy inny” i jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno osoba kierująca takim pojazdem, jak i osoba nim przewożona, są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. W razie przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość quada nie może przekraczać – 40 km/h. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

 

Quad to nie zabawka

Przypominamy, że to na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez dzieci, gdyż zgodnie z art. 96 § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który między innymi dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Nie wszędzie quadem

Amatorom jazdy quadem po lesie przypominamy również, że zgodnie z przepisami Ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny.

EK/KPP