Wyłudził blisko 3 miliony złotych

W 2015 roku jeden z mieszkańców powiatu jarosławskiego wyłudził na szkodę Skarbu Państwa blisko 3 miliony zł. Pod koniec listopada zostały mu przedstawione zarzuty.

 

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego, który odpowie za przestępstwa podatkowe.

Przestępstwo polegało na fikcyjnych rozliczeniach transakcji zakupu i sprzedaży telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego, które następnie były odsprzedawane obywatelom Ukrainy w ramach procedury Tax Free – poinformowała podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie.

Podejrzany, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, pełnił rolę pośrednika uczestnicząc w zakupach sprzętu elektronicznego od podmiotów, które w sposób nieprawidłowy rozliczały podatek VAT. 42-latek jako ostatni podmiot w łańcuchu dostaw występował do właściwego urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Jak ustalono w toku śledztwa, kwota uszczuplenia Skarbu Państwa wynosi niemal 3 miliony złotych. Te pieniądze trafiły na rachunek bankowy podejrzanego.

Usłyszał zarzuty

W czwartek, 26 listopada,   mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, gdzie usłyszał zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przestępstw skarbowych. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z odebraniem paszportu oraz dozoru policji. Policjanci zabezpieczyli też jego majątek.

42-letni mężczyzna jest pierwszą osobą podejrzaną w śledztwie. W „karuzeli VAT-owskiej” uczestniczyło kilkadziesiąt firm z całej Polski – informuje Marta Pętkowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

DP/KWP Rzeszów