Wspomnienie stanu wojennego

Trzydzieści dziewięć lat temu, 13 grudnia 1981 wprowadzono na terenie Polski stan nadzwyczajny. Rocznicowe uroczystości obchodzono w regionie w różny sposób dostosowując się do obostrzeń związanych z pandemią. W Jarosławiu wspomniano ten dzień na mszy św. odprawionej w opactwie pobenedyktyńskim. Uroczystości odbyły się też pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Nabożeństwo było odprawione w intencji zamordowanych w stanie wojennym oraz zmarłych z jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych. Pod pomnikiem złożono kwiaty, a czasy przemian w Polsce udokumentowała wystawa plenerowa „Solidarność. 40 lat historii”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz przedstawiciele służb i lokalnych organizacji.

Włączono się też w organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności”, zachęcającą do zapalenia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, szkołach oraz w domach.

opr. erka, fot. UM