Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu permanentnie intensyfikuje współpracę z zagranicznymi partnerami. Jak zaznacza Rektor, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman istotnym narzędziem wspierającym wymianę studentów
i pracowników na międzynarodową skalę jest program Erasmus+, w ramach którego Uczelnia zawarła 122 porozumienia z uczelniami wyższymi we wszystkich krajach UE i poza jej obszarem. Umożliwiają one wyjazdy i przyjazdy studentów, pracowników naukowych i kadry administracyjnej. Ponadto PANS dysponuje 57 umowami bilateralnymi z zagranicznymi uczelniami i instytutami naukowymi.
Za kompleksową obsługę programu Erasmus+ oraz wyjazdowych i przyjazdowych mobilności studentów i kadry odpowiedzialna jest mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowa, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+ w PANS w Jarosławiu.
Jak zaznacza Magdalena Bojarska w roku akademickim 2023/24 uczelnia przyjęła sporą grupę studentów reprezentujących partnerskie uniwersytety z Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Także studenci jarosławskiej PANS wyjeżdżali na studia i praktyki zagraniczne, korzystając z programu Erasmus+. Wybieranymi krajami były: Hiszpania, Cypr, Portugalia, a także Czechy i Słowenia. Ponadto grupa 20 studentów z II i III roku geodezji i kartografii PANS wraz z opiekunami odbywała zagraniczne praktyki na University of Oradea w Rumunii, również w ramach Erasmusa+. Po ich zakończeniu do Jarosławia przyjechało 22 studentów z Rumunii, celem realizacji tego samego projektu.
Dział Współpracy Międzynarodowej zajmuje się permanentną internacjonalizacją jarosławskiej Uczelni, co czyni z sukcesem. W ramach działu realizowany jest program Erasmus+, który poprzez oferowane formy mobilności wspiera proces umiędzynarodowienia poszczególnych kierunków. Stwarza możliwości rozwoju międzynarodowej aktywności nauczycieli akademickich i studentów związanej z kształceniem na kierunku – wyjaśnia odpowiadająca za realizację wyjazdów Magdalena Bojarska.
Zgodnie z przyjętą koncepcją, stwarzamy warunki sprzyjające umiędzynarodowieniu kształcenia. PANS stwarza możliwości studentom i nauczycielom akademickim do uczenia się i nauczania w językach obcych. Wspieramy zagraniczną mobilność studentów i nauczycieli akademickich, tworząc ofertę kształcenia w językach obcych. W rezultacie systematycznie podnosimy stopień umiędzynarodowienia, intensyfikując wymianę studentów i kadry, także administracyjnej – mówi Rektor Krzysztof Rejman.
Dzięki podpisanym umowom interinstytucjonalnym w ramach programu Erasmus+ partnerzy, a także kadra naukowo-dydaktyczna oraz pracownicy administracyjni PANS w Jarosławiu mają możliwość wyjazdu do jednej z naszych uczelni partnerskich w celu odbycia szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe nie tylko do państw europejskich. PANS wspiera fizyczną i mieszaną mobilność studentów na wszystkich kierunkach i cyklach studiów. Studenci wyjeżdżają na zagraniczne studia w partnerskiej uczelni lub odbywają staże w przedsiębiorstwach. Z wyjazdów na zagraniczne praktyki korzystają także absolwenci naszej Uczelni. Każdego roku PANS jest odwiedzana przez studentów uczelni partnerskich – podsumowuje M. Bojarska.