Wraca Noc Muzeów

Po ograniczeniach związanych z pandemią znów będzie można poczuć magię nocnego zwiedzania. Z szeroką ofertą kulturalną na spędzenie najbliższej soboty, 14 maja, wystąpiły jarosławskie i przeworskie muzea.

 

Tego dnia Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otwarte będzie w godzinach od 18.00 do 24.00. Oprócz bezpłatnego udostępnienia ekspozycji organizatorzy przygotowali również szereg wydarzeń towarzyszących. Na najmłodszych czeka spotkanie z niesamowitymi opowieściami, których fabuła osadzona jest w scenerii XVII-wiecznego Jarosławia. Na miłośników rysunku czekać będzie specjalnie przygotowana wystawa prezentująca architekturę miasta i regionu na pracach pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Gratką dla pasjonatów historii będzie możliwość spotkania z Zofią Kostką-Bieńkowską, która dzielić się będzie swoją wiedzą w malowniczym anturażu wystawy czasowej „Pozdrowienia z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”. Natomiast w późnych godzinach wieczornych ukraiński artysta Serhij Petryczenko, w otoczeniu sarmackich konterfektów, wykona lirnickie pieśni dziadowskie i epickie osadzone w tradycji kozaczyzny. Począwszy od godziny 18.00 do 24.00 na zwiedzających czekać będzie również Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu z nową aranżacją ekspozycji stałej.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na afiszach oraz na stronie internetowej muzeum.

 

Będzie się działo również w Przeworsku, gdzie w programie przygotowanym przez Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy znalazło się m.in. o godz. 16.00 w Muzeum Pożarnictwa otwarcie wystawy prac plastycznych i wręczenie nagród laureatom XIX edycji konkursu pt. „Współcześni Rycerze Św. Floriana”, następnie od 16.30 do 19.00 pokaz zabytkowych sikawek z Muzeum Pożarnictwa, przejazd sikawki konnej z OSP Zarzecze, pokaz sprzętu strażackiego PSP w Przeworsku oraz OSP Mirocin. Godz. 19.00 przy lipie Jana III Sobieskiego odbędzie się koncert zespołu Bella Voce. Na zakończenie o 20.00 będzie miał miejsce nocny bieg po parku (Aleja Grabowa).

 

Opr. DP