Wernisaż wystawy „Solidarność do wojska!”

W piątek, 17 marca w Katolickim Centrum Kultury przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”.

 

Wystawa powstała w 40. rocznicę poboru działaczy NSZZ “Solidarność” do wojska. Przygotował ją Instytut Dziedzictwa Solidarności, by uczcić pamięć o Związkowcach osadzonych w wojskowych obozach internowania.

Wykorzystanie wojska do izolacji działaczy „Solidarności” jest tematem mało znanym. Nie wiele osób wie, że dotyczy on również Jarosławia. Jak podkreślali inicjatorzy wystawy, internowania te, nie trwały długo (od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r.), ale odcisnęły swoje piętno na osadzonych.

– Nie zostali powołani do wojska w celu podniesienia zdolności bojowych, ale za karę – za przynależność do Solidarności” – podkreślali uczestnicy uroczystości.

Internowania objęły nieco ponad 1700 osób. Wiele osób straciło przez nie zdrowie, jedna życie. Wielu nie było już tymi samymi ludźmi, co wcześniej.

Organizatorem wydarzenia był Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu „Ziemia Przemyska” NSZZ „Solidarność”, a gospodarzem ks. prał. Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski. Podczas ceremonii otwarcia wystawy prelekcje wygłosili: Mateusz Ihnatowicz z Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełmniacy 1982”, Stanisław Alot, działacz NSZZ „Solidarność” internowany, Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Artur Brożyniak, pracownik IPN w Rzeszowie.

W wydarzeniu uczestniczył także ks. abp. Adam Szal, metropolita przemyski, który pod Pomnikiem Pamięci Narodowej odmówił modlitwę w intencji internowanych w Wojskowych Obozach Internowania. Obecny był poseł Tadeusz Chrzan. Nie zabrakło przedstawicieli władz, służb mundurowych, duchowieństwa oraz osób zainteresowanych omawianym zagadnieniem.

Ekspozycja wystawy składa się z dziesięciu plansz. Zawiera ona mało znane okoliczności działań represyjnych kierowanych wobec działaczy „Solidarności” i jej członków. Wystawa będzie czynna przez najbliższy miesiąc. Organizatorzy podczas jej otwarcia apelowali o stworzenie młodzieży warunków do jej obejrzenia.

EK