Warsztaty hafciarskie w Oranżerii

Tydzień temu zakończyliśmy cykl dotyczący „Wzornika haftów przeworskich”. Ostatnio w ramach zadania odbyły się zajęcia animacyjne i edukacyjne.

 

Warsztaty hafciarskie i plastyczne realizowane były w maju, w przeworskiej Oranżerii.

Zajęcia plastyczne pt. „Namaluj haft” i „Namaluj wyszywaną makatkę” stanowiły wstęp do działań stricte hafciarskich. Po przygotowaniu lnianego płócienka poprzez wysnucie nitek i odbicie wzoru przez kalkę, namalowany został motyw z wyszywanego ręcznika-makatki z Żurawiczek. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas specjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku oraz Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku – relacjonuje Katarzyna Ignas, koordynator zadania.

Warsztaty hafciarskie dla młodzieży i dorosłych poprowadził Bartłomiej Jankiewicz – Mistrz Haftu. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 20 uczestniczek. Tematem warsztatu była przeworska odmiana haftu czerwono-niebieskiego, z zastosowaniem 5 rodzajów ściegów. Do wyhaftowania wybrany został motyw roślinno-kwiatowy z zapaski przeworskiej przeniesiony na serwetkę. Zajęciom praktycznym towarzyszyło zwiedzanie wystawy „Wzornik haftów przeworskich. Źródła – Inspiracje – Konteksty”.

„Wzornik haftów przeworskich” powstał w ramach zadania dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury – program EtnoPolska. Edycja 2024.

Opr. DP/źródło: Muzeum w Przeworsku