W Zespole Szkół w Zarzeczu upamiętnili żołnierzy wyklętych

„Takie Rzeczpospolite będą… w myśl tego powiedzenia edukacja patriotyczna, kształtowanie postaw młodych ludzi ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, szacunku do przeszłości są ważnym elementem w klasach mundurowych Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

2 marca młodzież z klas mundurowych wzięła udział w II Rajdzie Pieszym poświęconym pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego. Honorowy patronat nad Rajdem objęli IPN – oddział
w Rzeszowie, Tomasz Bury – Wójt Gminy Zarzecze oraz Małgorzata Byrwa – Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze.

Rajd rozpoczął się od prelekcji dr Mirosława Surdeja – historyka IPN na temat roli Żołnierzy Wyklętych. Młodzi ludzie podczas rajdu pokonali trasę blisko 8 km. Na trasie uczestnicy spotkali się obok domu, gdzie urodził się płk Wojciech Szczepański, z uczniami Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach. Od 2006 r. na budynku Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach   znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona pamięci płk W. Szczepańskiego. Społeczność tamtejszej szkoły od trzynastu lat organizuje uroczystość upamiętniającą postać płk W. Szczepańskiego. Przy udziale warty honorowej uczniów ZS w Zarzeczu oraz pocztów sztandarowych obydwu szkół został odśpiewany hymn państwowy i odczytany apel pamięci.

Dalsza część obchodów połączona była z podsumowaniem I Wojewódzkiego Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego. Inicjatorkami konkursu były Beata Klisz – dyrektor Zespołu Szkół im. W. Witosa, nauczycielka historii i Iwona Węglowska – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Żurawiczkach. Patronat nad konkursem objęli: IPN – Oddział w Rzeszowie, Bogusław Urban – starosta Powiatu Przeworskiego, Tomasz Bury – wójt Gminy Zarzecze, Małgorzata Byrwa – przewodnicząca Rady Gminy, Małgorzata i Wacław Wajdowie – córka i zięć płk Wojciecha Szczepańskiego, prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska – świadek historii, współinicjatorka odsłonięcia w Żurawiczkach tablicy pamięci płk. W. Szczepańskiego.

Konkurs rozgrywany był w czterech kategoriach. Wzięli w nim udział uczniowie od klasy czwartej aż po uczniów szkół ponadpodstawowych. – Mimo że poruszał trudną dla młodych ludzi tematykę, cieszył się dużym zainteresowaniem i w każdej kategorii napłynęło po kilkadziesiąt prac. Komisje konkursowe miały niełatwe zadanie w wyłonieniu jego laureatów – mówi dyrektor ZS w Zarzeczu B. Klisz. Patronat medialny nad uroczystościami sprawowała Gazeta Jarosławska.

Red.