W podzięce za plony

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto obchodzone 15 sierpnia, znane również jako Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas kwiaty i zioła, które według wierzeń ludowych miały chronić przed burzami, gradem i złymi urokami. Nieodłącznym elementem święta są również wieńce, które mają być wyrazem wdzięczności za plony zebrane na polach uprawnych.

 

Jak co roku w wielu miejscowościach naszych powiatów mieszkańcy zgromadzili się w świątyniach, by celebrować to wydarzenie. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy miasta i gminy Sieniawa, którzy zgodnie z tradycją przynieśli pod ołtarze przygotowane przez siebie wieńce.

W obchody święta zaangażowało się stowarzyszenie „Aktywni w Sieniawie” oraz tutejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości miały miejsce również leżących na terenie gminy sołectwach: Czerce, Dobra, Wylewa, Pigany. Zdjęciami pochwaliły się w mediach społecznościowych również m.in. gminy Gać oraz Jawornik Polski.

Gmina Gać

Pierwsze święta związane z opuszczeniem ziemi przez Matkę Bożą odbywały się już w V wieku. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w obecnej formie znalazło się w dogmacie ogłoszonym 1 listopada 1950 przez papieża Piusa XII. Treść dogmatu mówi, że po zakończeniu ziemskiego życia ciało i dusza Najświętszej Maryi Panny zostały zabrane do wiecznej chwały.

Jakub Rzeźnik

Czytaj w papierowym wydaniu Gazety