W jarosławskim starostwie o zwalczaniu bezrobocia 

25 sierpnia w sali narad Starostwa Powiatowego w Jarosławiu odbyła się konferencja członków Prawa i Sprawiedliwości. Głównymi zagadnieniami były zwalczanie skutków bezrobocia za pomocą programów społecznych w powiecie jarosławskim i na Podkarpaciu oraz sytuacja na rynku pracy za rządów opozycji.

 

Konferencję otworzył starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Wśród gości znaleźli się: wiceminister Anna Schmidt i poseł Teresa Pamuła, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, senator RP Mieczysław Golba, wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch. Pojawili się również dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu Ewelina Olejarz i wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak.

Porównaliśmy dane z obecnej sytuacji na rynku pracy z czasów dziesięciolecia rządów PO – PSL. Przez dekady sytuacja się zmieniła. Stopa bezrobocia w 2013 roku w powiecie jarosławskim wyniosła 20.7 %, później spadła do 10%. Powiat jarosławski jest największym na Podkarpaciu, liczba mieszkańców wynosi 117 tysięcy, ścisła czołówka. Dane są miarodajne, gdyż ilość mieszkańców przekłada się na zwiększoną liczbę osób bezrobotnych. Programy pomocowe nie doprowadziły naszego kraju do zapaści gospodarczej wywołanej przez koronawirusa. Firmy nie zbankrutowały i nie zwalniają pracowników. Pomoc skierowana od rządu przyniosła realne efekty. A opozycja nam zarzuca, że za rządów partii PiS jest bieda i pogorszenie sytuacji życiowej. Te opowieści, które rozsiewają są wyssane z palca. Liczby nie kłamią – relacjonuje Anna Schmidt.

Zdaniem Teresy Pamuły ratowanie gospodarki i zwalczanie bezrobocia jest najważniejszym priorytetem rządu.

Nie ma nic gorszego, jak wykluczenie społeczne wywołane bezrobociem. Szczególnie ten stan dotykał ludzi młodych, którzy po skończeniu szkoły podjęli decyzję o emigracji na Zachód. Rozwija się infrastruktura mieszkaniowa. Młodzi ludzie chcą zostać w Polsce. Mogą mieć pracę dzięki świadczeniom przyznanym dla samorządów z programów społecznych. Są to pieniądze z Polskiego Ładu, 500+, 800 +, tarcze antykryzysowe. Dzięki realizowanym inwestycjom w gminie, powiecie czy w województwie miejsca pracy będą dostępne – zdradza poseł na Sejm T. Pamuła.

Powiat Jarosławski jest doskonałym przykładem, jak skuteczne okazały się tarcze antykryzysowe dla firm z okresu pandemii. Do obniżenia poziomu bezrobocia przyczyniły się także działania wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy oraz lokalnych samorządów – stwierdza wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Starosta jarosławski Stanisław Kłopot zwraca uwagę, że działania podstawowe wspominane przez parlamentarzystów przyczyniły się do pojawienia pieniędzy z programów społecznych i gospodarnego ich wykorzystywania na terenie powiatu jarosławskiego.

Z lokalnego punktu widzenia rynek pracy jest rynkiem złożonym. Jest to siła wypadkowa naszych działań, która zmierza do realizowania inwestycji. Im będzie ich więcej, tym więcej miejsc pracy – podsumowuje S. Kłopot.

DB/Powiat jarosławski