Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miały w Jarosławiu wyjątkową oprawę. W uroczystości na placu ks. Piotra Skargi wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i lokalnych, wojsko, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom tamtych dni. Dodatkowo na starym mieście odbyła się rekonstrukcyjna akcja uliczna pod hasłem „Jak oni – czas walczącej Warszawy”. Powstańców uczczono także w parku im. Baśki Puzon oraz w Jarosławskim Ośrodku Kultury, gdzie można było wysłuchać pieśni powstańczych.
Dzięki inscenizacji zorganizowanej przez Hufiec ZHP Jarosław, drużyny #4DHZJChłopakizAK można było na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała codzienna walka i życie w oblężonej Warszawie. Do współorganizowania wydarzenia zaproszono wszystkich chętnych. W wydarzenie zaangażowani byli: GRH PP I Brygady Legionów Polskich, Stowarzyszenie Historyczno – Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża, Stowarzyszenie EM-ART, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku, Bohater ON, harcerze z 1 Jarosławskiej Drużyny Harcerzy „Pościg” im. Jana III Sobieskiego.
Uroczystość w parku im. Baski Puzon zorganizowana została przez lokalne struktury Młodzieży Wszechpolskiej, we współpracy z Konfederacją Ziemi Jarosławskiej oraz kibicami JKS Jarosław. – Była to prawdziwa lekcja historii, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi rekwizytami, wystawą oraz porozmawiać z animatorami – mówią organizatorzy. Obchody w parku rozpoczęły się od symbolicznej godziny „W”, po której przedstawiciel Sokoła odczytał uroczysty apel poległych. W trakcie wydarzenia jeden z wolontariuszy wykonał utwory powstańcze, a uczestnicy mieli okazję skosztować tradycyjnych proziaków, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Całość uroczystości zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.
***
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski. Przez 63 dni mieszkańcy stolicy walczyli z niemieckim okupantem, marząc o wolności i niepodległości. Niestety, powstanie zakończyło się tragiczną klęską, ale stało się symbolem niezłomnej woli walki i poświęcenia narodu polskiego.
Red.